Rosyjskie embargo na bośniackie owoce i warzywa uchylone

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: freshplaza 07 listopada 2016 16:05

Rosyjskie embargo na bośniackie owoce i warzywa uchylone fot. shutterstock

Pod koniec października Rosja anulowała sankcje nałożone na importowane z Bośni i Hercegowiny owoce i warzywa. Przypomnijmy, iż embargo na te produkty zostało wprowadzone z dniem 12 sierpnia bieżącego roku na okres 10 tygodni - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: freshplaza.

Zdaniem przedstawicieli rosyjskiego urzędu nadzoru fitosanitarnego „Roseljhoznadzor” wszelkie wymogi i certyfikaty fitosanitarne i dokumenty dotyczące bezpieczeństwa żywności są już w porządku. Bośniackim eksporterom pozostaje jedynie nadzieja, iż w okresie wprowadzone embarga importerzy rosyjscy nie znaleźli sobie nowych kierunków dostaw owoców i warzyw.

Oszacowane straty z tytułu wstrzymanych wysyłek na rosyjski rynek to około 3,0 mln euro oraz nadpodaż na lokalnym rynku zwłaszcza gruszek i jabłek. W okresie od stycznia do końca czerwca wartość wyeksportowanych przed wprowadzeniem embargo owoców i warzyw z Bośni i Hercegowiny na rosyjski rynek zamknęła się sumą 8,5 mln euro, a na cały bieżący rok szacuje się wartość eksportu na poziomie 20,0-25,0 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM