Rosyjski rząd pozwany za niszczenie żywności

Autor: www.sadyogrody.pl / freshplaza.com 20 sierpnia 2015 11:06

Rosyjski rząd pozwany za niszczenie żywności OZPP pozwała rosyjski rząd za niszczenie przydatnej do spożycia żywności; na zdj. Kreml (shutterstock.com)

Rosyjska Organizacja Ochrony Praw Konsumentów (OZPP) pozwała rosyjski rząd za niszczenie przydatnej do spożycia żywności. Zdaniem organizacji, rząd nie może prowadzić działań zagrażających bezpieczeństwu żywnościowemu Rosji.

Organizacja złożyła swój pozew w Dumie. Jak tłumaczy, nie można niszczyć żywności - bezpiecznej i dobrej jakości - niezależnie od kraju jej pochodzenia. Jak dodano, takie działania są szkodliwe dla obywateli kraju.

Dekret prezydenta Putina, który wszedł w życie w pierwszym tygodniu sierpnia, nakazuje niszczenie żywności, która - mimo embarga - trafiła na teren Rosji z krajów UE. Skala utylizacji robi wrażenie na obywatelach Rosji - np. w zeszłym tygodniu zniszczono ponad 550 ton żywności.

To doprowadziło do gniewu wśród Rosjan. Jurij Łużkow, burmistrz Moskwy, zaproponował, aby zatrzymane produkty spożywcze przeznaczać na produkcję biogazu, zamiast zwyczajnie je niszczyć. Tymczasem socjaliści w rosyjskim parlamencie chcą rozdać żywność ubogim oraz organizacjom charytatywnym.

Premier Miedwiediew ostatnio bronił dekretu o niszczeniu żywności. Używał przykładu polskich jabłek, które - jego zdaniem - są specjalnie opryskiwane chemikaliami i potem wwożone do Rosji, więc mogą szkodzić zdrowiu konsumentów.

Ponadto Miedwiediew zasugerował, że zaostrzenie przepisów wzmocni rosyjskie rolnictwo. Jednakże póki co wpływa na zwiększenie eksportu żywności z krajów, które nie są objęte embargiem. Ostatnio na tej sytuacji korzysta Armenia, która sprzedaje w Rosji coraz więcej owoców i warzyw (brzoskwini, śliwek, wiśni, pomidorów i ogórków).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM