Rośnie eksport polskiej żywności do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Autor: PAP 30 kwietnia 2015 12:09

Wicepremier Janusz Piechociński wraz z grupą polskich przedsiębiorców, przebywa z wizytą w Dubaju. Spotkają się z przedstawicielami władz ZEA, by rozmawiać o pogłębianiu współpracy gospodarczej.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Janusz Piechociński, w ciągu ostatnich trzech lat wymiana handlowa między krajami rosła o 40-50 proc. rokrocznie. - Do ZEA sprzedajemy dziś bardzo duże elektrotechniki. Rośnie też wymiana handlowa w sektorze rolniczym. Rośnie eksport żywności do tego kraju - powiedział, dodając, że dużym zainteresowaniem cieszą się tu m.in. polskie jabłka i słodycze.

Wśród perspektywicznych sektorów współpracy wymienił m.in. farmację, rolnictwo, biotechnologię i odnawialne źródła energii.

Wicepremier liczy na większe zaangażowanie emirackiego kapitału w gwarancje dla polskiego eksportu, jak i jego bezpośrednie zaangażowanie inwestycyjne w Polsce.

Uważa jednak, że problemem w tej materii są kwestie regulacji dot. ochrony wzajemnych inwestycji, które zostały ustanowione na poziomie unijnym. - W Europie trwa obecnie olbrzymia dyskusja, co w tym obszarze zmienić w ramach negocjacji dotyczących TTIP (umowy o wolnym handlu UE-USA) - zaznaczył. Dlatego - jak dodał - nie będzie mógł spełnić oczekiwań ZEA, że Polska szybko przystąpi m.in. do umowy o usługach celnych.

- Proponuję wspólne powołanie zespołów, które będą to analizować. Chce doprowadzić jednak do tego, aby resort finansów przygotował np. projekt umowy o współpracy służb celnych - powiedział.

Zaznaczył też, że Polska jest zainteresowana wejściem kapitału emirackiego na polską Giełdę Papierów Wartościowych i bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi o charakterze przemysłowym.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym partnerem Polski w regionie Zatoki Perskiej. W 2014 r. obroty handlowe między krajami wzrosły o 50 proc. w porównaniu do 2013 r. - z 865,4 mln dolarów do 1 mld 290,4 mln dolarów. Polski eksport do tego kraju jest znacznie wyższy niż import - w ubiegłym roku wyniósł 1 mld 127,8 mln dolarów.

W 2014 r. w polskim eksporcie przeważały: aparaty telefoniczne - 666,1 mln dol., masło kakaowe - 18,5 mln dol., maszyny do automatycznego przetwarzania danych - 16,2 mln dol., chłodziarko-zamrażarki - 15,2 mln dol., syropy cukrowe - 15,1 mln dol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM