Rośnie eksport i ceny jabłek - analiza

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 28 marca 2017 12:00

Rośnie eksport i ceny jabłek - analiza fot. shutterstock.com

Według danych WAPA zapasy jabłek w Polsce na dzień 1 lutego 2017 r. wyniosły 1,03 mln t i były o 4 proc. mniejsze w ujęciu rocznym. W styczniu br. upłynniono około 197 tys. t. jabłek, wobec 235,5 tys. t w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli o 16 proc. mniej (r/r). Niemniej, w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego sezonu (lipiec 2016-styczeń 2017) w Polsce sprzedano o blisko 24 proc. więcej jabłek w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu – mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Zmniejszająca się podaż jabłek znajduje swoje odzwierciedlenie w dynamice wzrostu cen jabłek na krajowym rynku. W marcu br. po raz pierwszy w sezonie 2016/17 odnotowano wzrost cen skupu jabłek w ujęciu rocznym. Według danych MRiRW w pierwszej połowie marca br. przeciętnie za kilogram jabłek deserowych w skupie płacono 1,07 PLN, czyli o blisko 2 proc. więcej niż w odpowiednim okresie ubiegłego roku. Ceny owoców kierowanych do przetwórstwa od pięciu miesięcy utrzymują się na podobnym poziomie - około 0,33 PLN/kg, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego sezonu utrzymywały tendencję spadkową. W pierwszej połowie marca br. przeciętnie za jabłka przemysłowe płacono 0,33 PLN/kg, czyli o 23 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

- Rekordowe zbiory jabłek w bieżącym sezonie, przy nasyconym rynku wewnętrznym, skłoniły producentów do większej aktywności w handlu zagranicznym. Według danych Eurostat w okresie od lipca do grudnia 2016 r. z Polski wyeksportowano 331 tys. t jabłek, czyli o 49 proc. więcej niż w tym samym okresie 2015 r., kiedy to z Polski wyjechało 222 tys. t. tych owoców. Nadal nie udało się osiągnąć poziomu sprzed wprowadzenia rosyjskiego embargo, niemniej jednak różnica wolumenu eksportu wyraźnie zmniejszyła się i wyniosła jedynie 6 proc., podczas gdy w poprzednim sezonie było to 26 proc. - tłumaczy Magdalena Kowalewska.

Jak podkreśla, niemalże dwukrotnie zwiększył się eksport do krajów pozaunijnych, podczas gdy o 6 proc. obniżył się wolumen wywozu jabłek do krajów UE. W analizowanym okresie niekwestionowanym liderem w imporcie polskich jabłek była Białoruś, gdzie wyeksportowano 125 tys. t tych owoców, co oznacza imponujący wzrost na poziomie 271 proc. w ujęciu rocznym.

- Drugim, pod względem wielkości odbiorcą polskich jabłek były Niemcy, gdzie wyeksportowaliśmy blisko 28 tys. t tych owoców, jednak o 13 proc. mniej w ujęciu rocznym. Do głównych kierunków eksportowych w pierwszej połowie bieżącego sezonu należały również takie kraje jak: Rumunia (+42 proc.), Kazachstan (+33 proc.), Czechy (+10 proc.), Łotwa (-56 proc.), Egipt (+34 proc.), Serbia (+638 proc.) i Litwa (-63 proc.) – dodaje ekspertka BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM