Rosja znalazła nowych dostawców jabłek

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: Fruitinform 31 stycznia 2015 10:50

Rosja znalazła nowych dostawców jabłek fot. shutterstock

Jak wynika z najnowszych danych, w pierwszych pięciu miesiącach sezonu 2014/2015, to jest w okresie od czerwca do końca października 2014 roku, na pierwszych trzech miejscach w dostawach jabłek na rosyjski rynek znalazły się Serbia, Chiny i Azerbejdżan - informuje FAMMU/FAPA na podstawie Fruitinform.

Największym dostawcą w omawianym okresie okazała się być po raz pierwszy od lat Serbia z wynikiem 61,7 tys. ton – to jest aż o 70 proc. więcej wobec analogicznych miesięcy w roku 2013. Tak duża zmiana na liście głównych dostawców jabłek do Rosji to wynik sierpniowego embargo.

Średnia cena eksportowa w zależności od odmiany jabłek z Serbii kształtuje się obecnie na poziomie 1,1 1,84 USD/kg. Na drugim miejscu w okresie od czerwca do listopada minionego roku uplasowały się Chiny z wynikiem dostaw – 38,8 tys. ton – to dla odmiany o 3 proc. mniej wobec analogicznego okresu rok wcześniej.

Tym samym tendencja spadkowa w dostawach chińskich jabłek na rosyjski rynek obserwowana jest od roku 2007 – zdaniem rosyjskich importerów znacznie korzystniejszy cenowo był do tej pory import z Polski i Mołdawii. W końcu na trzecim miejscu znalazł się Azerbejdżan, który we wspomnianym okresie dostarczył na rosyjski rynek 33 tys. ton jabłek - to zdecydowanie więcej wobec dostaw w poprzednich sezonach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM