Rosja: Wysokie ceny żywności przez embargo i opłaty dla firm transportowych

Autor: Agrobiznes w TVP 15 grudnia 2015 14:58

Rosja: Wysokie ceny żywności przez embargo i opłaty dla firm transportowych Ekonomiści wyliczają, że ceny owoców i warzyw wzrosły o 15 proc. a podwyżki przypisują ograniczaniu importu/ fot. shutterstock

Choć rosyjski rząd przekonywał, że konsumenci nie stracą na sankcjach względem Turcji, to jednak rzeczywistość stała się inna. Ekonomiści wyliczają, że ceny owoców i warzyw wzrosły o 15 proc. a podwyżki przypisują ograniczaniu importu. Święta w Rosji mogą okazać się bardzo drogie bo oprócz embarga w życie wchodzą dodatkowe opłaty dla firm transportowych za korzystanie z publicznych dróg – podaje Agrobiznes w TVP.

Opłaty za korzystanie z publicznych dróg wzbudziły protesty wśród kierowców ciężarówek. Przewoźnicy są przeciwni nowej opłacie za przejazd autostradami dla samochodów o masie powyżej 12 ton. Małe firmy zapowiadają, że jeśli postulaty kierowców tirów nie zostaną wysłuchane to zaostrzą protest wraz z blokowaniem dróg w całym kraju.

Koszty transportu to jeden z czynników decydujących o cenach artykułów w sklepach. Zakaz przywożenie cytrusów z Europy a teraz i z Turcji negatywnie wpływa na rynek. Ekonomiści szacują, że inflacja w Rosji wzrośnie o 2 proc.  

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM