Rosja wprowadzi zakaz importu jabłek z Serbii?

Autor: Wyborcza.biz 23 marca 2015 12:10

Rosja wprowadzi zakaz importu jabłek z Serbii? Jabłka odmiany Idared; fot. shutterstock.com

Rosselkhoznadzor - rosyjski nadzór fitosanitarny podejrzewa, że Serbowie sprzedają do Rosji jabłka pochodzące z Polski i dlatego poważnie rozważa wprowadzenie całkowitego importu owoców z tego kraju - podaje serwis Wyborcza.biz za agencją RIA Novosti.

Rosselkhoznadzor poinformował, że w związku z podejrzeniem, że Serbowie sprzedają do Rosji jabłka sprowadzane z Polski zwrócił się do Serbów z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.

Agencja RIA Novosti podaje, powołując się na nieoficjalne źródła, że jeśli Serbowie nie przedstawią dowodów na to, że jabłka nie pochodzą z Polski, Rosja nałoży całkowite embargo na import owoców z tego kraju. Ale nie tylko, bo zakaz może dotyczyć także warzyw i zbóż.

Rosja, obserwując wzrost importu z Serbii, od stycznia domaga się od Belgradu podpisania specjalnej umowy, w której Serbowie zapewniliby, że sprzedawane do Rosji owoce i warzywa nie pochodzą z krajów objętych embargiem.

To nie pierwszy przypadek, gdy polskie jabłka trafiają do Rosji okrężną drogą - jesienią Rosja ograniczyła import owoców i warzyw z Białorusi po tym, jak wykryto, że Białoruś reeksportowała do Rosji polskie jabłka. A takie praktyki stosowały też inne kraje - z tego powodu kilka miesięcy temu Rosja ograniczyła import mięsa i warzyw z Mołdawii, mięsa z Czarnogóry, a także owoców i warzyw z Albanii.

Czytaj więcej w serwisie wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM