Rosja wkrótce zniesie embargo na unijne produkty?

Autor: suwalki24.pl / sadyogrody.pl 19 stycznia 2015 12:16

Rosja wkrótce zniesie embargo na unijne produkty? fot. Fotolia

Znów rozgorzała dyskusja na temat rosyjskiego embarga. Unia Europejska prosi o jego zniesienie, a Rossielchoznadzor nie mówi definitywnie nie. Czy to coś zmieni w kwestii eksportu polskich jabłek do Rosji?

Rosyjski Rosselhoznadzor opublikował 16 stycznia br., fragment korespondencji, w której komisarz Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Europejskiej Ladislav Miko, prosi o omówienie mechanizmów kontroli produktów w przypadku odstąpienia przez Rosję od embarga na niektóre produkty z Unii Europejskiej. Prośba dotyczy mięsa, artykułów mleczarskich, wędlin, słodyczy i ziemniaków - czytamy na portalu suwalki24.pl.

Przedstawicielka Rosselchoznadzoru, Julia Mills, powiedziała agencji RBC, że propozycja dotyczy produktów, które podlegają zakazowi w związku z wprowadzeniem przez Rosję kontrsankcji z dniem 7 sierpnia 2014 roku. Jednakże, dodała, decyzja o zniesieniu sankcji i dopuszczeniu produktów na terytorium Rosji "na pewno nie leży w kompetencji Rosselchoznadzoru".

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej oświadczyło na razie tylko tyle, że nie będzie wyznaczać nowych ograniczeń na dostawy żywności. 

Jest jednak nikła szansa, że wkrótce polskie jabłka legalnie wjadę za rosyjską granicę. Przypomnijmy, że na polskie jabłka nałożono "podwójne embargo".

Jak tłumaczy poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związki Sadowników RP, pierwsze zostało nałożone 1 sierpnia 2014 r. ze względu na rzekome nieprawidłowości w eksporcie polskich owoców, a drugie - to to polityczne - naniesione na wszystkie kraje UE, USA i Kanadę. - O ile "ogólne" embargo zostało nałożone na rok, to embargo jedynie na polskie jabłka nie jest określone w czasie. Niestety jesteśmy na szczególnym celowniku Rosji - dodaje Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM