Rosja: Rusza polowanie na produkty objęte embargiem, które będą niszczone

Autor: Wyborcza.pl / PIORiN 04 sierpnia 2015 09:52

Rosja: Rusza polowanie na produkty objęte embargiem, które będą niszczone Zachodnia żywność, która trafi do Rosji, będzie niszczona od 6 sierpnia; fot. shutterstock.com

Rosja przygotowuje się do niszczenia zachodniej żywności objętej embargiem - będzie ona palona i miażdżona buldożerami już od 6 sierpnia br. A specjalnie wyznaczeni inspektorzy będą myszkować w sklepach i hurtowniach - pisze serwis wyborcza.pl.

Jak podaje PIORiN, postanowienia aktu nie obejmują produktów wwożonych przez osoby fizyczne do użytku własnego oraz towarów przewożonych przez terytorium Rosji do krajów trzecich, pod warunkiem oryginalności towarzyszących im dokumentów fitosanitarnych, ich zgodności z ładunkiem, a także posiadania przez państwowe instytucje kontrolne wystarczających podstaw by sądzić, że dostawa będzie zakończona w miejscu położonym poza granicami Federacji Rosyjskiej, zgodnie z warunkami objęcia towaru procedurą celną tranzytu.

Wyborcza.pl przypomina, że niszczenie i palenie żywności mogą doprowadzić zwykłych, a przede wszystkim starszych Rosjan, na skraj obłędu. Mają oni bowiem "genetyczną pamięć o głodzie". Ponadto niezależny dziennik "Wiedomosti", pisząc o wojnie z jedzeniem, przypomina, że dziś 23 mln Rosjan ma dochody poniżej oficjalnie wyznaczonego "minimum życiowego”. Skonfiskowaną kontrabandę można by przeznaczyć dla nich. Inni sugerują, że mięso czy owoce i warzywa mogłyby trafić do mieszkańców Donbasu.

Dekret o niszczeniu żywności, jak początkowo zapowiadano, miał dotyczyć tylko tych partii zakazanych towarów, które celnicy przechwycili na granicy. Okazuje się jednak, że w pierwszym tygodniu sierpnia w całym kraju rozpocznie się polowanie na produkty objęte embargiem. Inspekcje będą myszkować w sklepach i hurtowniach. Swój udział w akcji zgłosiła też młodzieżówka "Chruszi protiw" ("Świnki są przeciw") - kremlowscy hunwejbini chcą przeprowadzać rajdy w sklepach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM