Rosja: Polska w czołówce poszkodowanych przez embargo na owoce i warzywa

Autor: wyborcza.biz 17 sierpnia 2015 11:35

Rosja: Polska w czołówce poszkodowanych przez embargo na owoce i warzywa Polscy eksporterzy owoców, orzechów i warzyw tracą przez embargo; fot. Ł.Rawa

Zdaniem rosyjskich służb celnych, kraje objęte embargiem na eksport żywności do Rosji mogły stracić tylko w jednym kwartale 8 mld dol. Wśród najbardziej poszkodowanych eksporterów znajdują się polskie firmy, w tym eksporterzy owoców i warzyw - podaje serwis wyborcza.biz.

Wśród najbardziej poszkodowanych krajów niejednokrotnie pojawia się Polska. Naszych eksporterów dotknął szczególnie zakaz handlu wołowiną, mlekiem i produktami mleczarskimi, warzywami i owocami.

Największe straty polscy eksporterzy ponieśli na rynku owoców i orzechów. Rosjanie szacują, że stracili 258 mln dol. Polskie Ministerstwo Finansów koryguję tę liczbę do 228,4 mln dol. Druga w kolejności Hiszpania poniosła 181 mln dol. strat. Koszty Grecji według Rosjan to z kolei 103 mln dol.

Polska znajduje się też w czołówce poszkodowanych przez zakaz handlu warzywami. Po wprowadzeniu embarga import do Rosji zmniejszył się o połowę. Udział krajów objętych sankcjami stanowił prawie jedną czwartą rynku. Największe straty - 154 mln dol. - poniosła Hiszpania. Na drugim miejscu znalazła się Polska: według Rosjan jesteśmy na minusie 121 mln dol., a zgodnie z szacunkami polskiego resortu - 24,4 mln dol.

Czytaj więcej na www.wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM