Rosja może znieść embargo, jeżeli zachodnie firmy wybudują tam przetwórnie

Autor: Izwiestija / www.sadyogrody.pl 02 marca 2015 15:01

Rosja może znieść embargo, jeżeli zachodnie firmy wybudują tam przetwórnie fot. shutterstock.com

Rosja nie wyklucza uchylenia embarga na niektóre owoce i inne produkty spożywcze z krajów unijnych, jeśli za dostawami staną także inwestycje w zakłady przetwórcze - podał rosyjski dziennik "Izwiestija".

W odpowiedzi na publiczne wezwanie Grecji o uchylenie embarga na eksport wielu owoców (truskawki, brzoskwinie, pomarańcze) oraz na ustalenia prezydenta Putina z premierem Węgier w sprawie rozwoju eksportu produktów rolnych, na Kremlu ogłoszono gotowość do negocjacji w sprawie zakazu eksportu żywności z UE. Sekretarz prasowy prezydenta - Dmitrij Pieskow powiedział "Izwiestija", że rosyjskie władze opracowują program współpracy międzynarodowej związanej z dostawami surowców dla przetwórstwa. Zdaniem ekspertów, władze biorą kurs na złagodzenie "embarga spożywczego" - z korzyścią dla gospodarki i bez szkody dla krajowych producentów.

Według Pieskowa, Rosja nie może zrobić wyjątku dla Grecji jako jednego z krajów unijnych, ale jest gotowa do opracowania innych programów współpracy z zachodnimi dostawcami.

- Rosja jako członek WTO nie może selektywnie uchylać sankcji dla jednego z krajów. Nie można więc wypracować systemu bezpośrednich dostaw, ale można przywrócić eksport na potrzeby zagranicznych przedsiębiorstw spożywczych w Rosji – powiedział gazecie "Izwiestija" Dmitrij Pieskow.

Dał tym samym do zrozumienia, że eksport owoców i innych surowców można przywrócić, gdy zagraniczne firmy zainwestują w zakłady przetwórcze w Rosji. Wtedy można obejść embargo - nie zostałoby uchylone wobec krajów UE, ale właśnie wobec koncernów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM