Rosja jest skazana na importowane pomidory?

Autor: www.freshplaza.com/www.sadyogrody.pl 02 maja 2016 14:20

Rosja jest skazana na importowane pomidory? Producenci warzyw pod osłonami starają się wypełniać program substytucji importu jednak nie jest to proste. / fot. pixabay

Pomimo ograniczeń nałożonych na sprzedaż zagranicznych warzyw w Rosji krajowi producenci pomidorów nie będą w stanie zaspokoić popytu na te warzywa w Rosji – informuje freshplaza.com.

Producenci warzyw pod osłonami starają się wypełniać program substytucji importu jednak nie jest to proste. W ubiegłym roku plan powiększenia areału szklarni wypełniono w 50 proc. Jeśli przed 2020 rokiem nie zostanie zbudowanych kolejnych 2 tys. ha szklarni to kraj ten będzie musiał wrócić do importowanych warzyw. 

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że w 2015 roku zebrano 5 proc. więcej warzyw spod osłon niż rok temu, a import tych produktów spadł o 30 proc.

Urzędnicy wierzą, że dane te wskazują na udaną próbę zastąpienia zagranicznych pomidorów. Inwestycje w tym obszarze wyniosły około 30 mld rubli, a nowe szklarnie zostały zbudowane na 200 ha.

Jednak wiele projektów inwestycyjnych zostało zawieszone lub ograniczone. Przedsiębiorcy nie mają wystarczająco dużo pieniędzy na inwestycje, więc w ostatnim roku osiągnięto tylko 47 proc. planowanego rozwoju rolnictwa w kraju. 

Wiele zależy od wartości rubla. Prawie cały sprzęt potrzebny do uprawy roślin szklarniowych jest produkowany za granicą. Zarówno technologie jak i nasiona trzeba importować. Dlatego, ze względu na niski kurs rubla właściciele koszty produkcji warzyw szklarniowych wzrosły o 64 proc. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM