Rosja chce wznowić współpracę z Węgrami w zakresie rolnictwa i handlu żywnością

Autor: Agrobiznes TVP / Money.pl 23 lutego 2015 10:12

Władimir Putin podpisał z węgierskim rządem umowę na dostawy gazu, ale już snuje dalekosiężne plany na wznowienie współpracy w zakresie rolnictwa i handlu żywnością - podano w programie "Agrobiznes" w TVP.

Prezydent Federacji przyjechał i osiągnął swój cel, wbijając klin w europejską politykę izolacji Rosji. Putin chce za to dalszej współpracy i silniejszego powiązania z Węgierskimi przedsiębiorstwami.

Jak pisze serwis Money.pl, sankcje wobec Rosji nie opłacają się Węgrom. Ich koszty - w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - są stosunkowo duże. Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Węgier. W 2014 roku obrót handlowy pomiędzy oboma krajami wyniósł prawie 8 mld dolarów. To znacznie więcej niż jeszcze w 2013 roku, kiedy wartość eksportu węgierskich produktów do Rosji wyniosła zaledwie 2,5 mld euro, czyli około 3,1 proc. eksportu ogółem.

W sierpniu ub.r., w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeże, schłodzone i mrożone z Węgier. Rząd Orbana, aby zniwelować negatywne skutki unijnych sankcji i rosyjskiego embarga dla węgierskiej gospodarki, przyjął trzy rozwiązania. Po pierwsze wprowadził program wsparcia, który rekompensuje rolnikom straty. Po drugie zwiększył udział w eksporcie żywności przetworzonej i wreszcie rozpoczął dwustronne negocjacje z Rosją w celu zabezpieczenia pozycji Węgier w handlu z tym krajem.

Władimir Putin złożył wizytę na Węgrzech 17 lutego br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM