Rosja: Ceny owoców wzrosły nawet do 50 proc.

Autor: TVN24 20 października 2015 08:13

Rosja: Ceny owoców wzrosły nawet do 50 proc.

Jak wynika z danych rosyjskiej Federalnej Służby Statystycznej (Rosstatu) w ciągu ostatniego roku średnie stawki za owoce wzrosły od 30 do 50 proc. To efekt słabego rubla i embarga.

Najbardziej zdrożały pomarańcze. Ich cena w ostatnich 12 miesiącach wzrosła aż o 57,4 proc. O 30 proc. więcej niż rok temu należy obecnie zapłacić za jabłka, gruszki, czy banany. Te ostatnie tylko we wrześniu podrożały o ponad 16 proc. - podaje "The Moscow Times", powołując się na dane Rossatu,

Mocny wzrost cen owoców to efekt przede wszystkich spadku wartości rubla oraz wprowadzonego przez Moskwę embarga na produkty żywnościowe z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Rubel od połowy 2014 roku stracił w stosunku do dolara aż 45 proc. W efekcie owoce sprowadzone do kraju kosztują więcej, bo za rosyjską walutę można kupić ich niemal o połowę mniej. Większe są też koszty transportu.

Do wysokich owoców przyczyniły się również decyzje Kremla, czyli wprowadzenie embarga na produkty żywnościowe z krajów UE i USA. A to właśnie z tych kierunków trafiało najwięcej owoców do Rosji. Teraz Rosja importuje owoce głównie z Ekwadoru, Turcji, Białorusi, Chin i Egiptu. Blisko 90 proc. owoców konsumowanych w Rosji pochodzi z importu.

Jak wynika z danych Federalnej Służby Statystycznej droższe są nie tylko owoce. W ostatnim roku o 17,4 proc. wzrosły też ogólne ceny żywności.

Zobacz więcej w TVN24.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM