Rosja była największym odbiorcą jabłek, pomidorów, pieczarek oraz mrożonek z Polski

Autor: www.sadyogrody.pl 20 sierpnia 2015 14:26

Rosja była największym odbiorcą jabłek, pomidorów, pieczarek oraz mrożonek z Polski Przed wprowadzenim embarga Rosja była największym odbiorcą polskich jabłek i pieczarek/ fot. shutterstock

Rosja, w skali globalnej, nie jest istotnym producentem owoców i warzyw, jest za to ich znaczącym importerem. Udział w światowej wartości importu tych produktów w 2013 r. kształtował się na poziomie 5,5 proc. Do tego Rosja, przed wprowadzeniem embarga, była największym zagranicznym odbiorcą jabłek, pomidorów, pieczarek oraz mrożonek z Polski - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

Biorąc pod uwagę rynki eksportowe, Rosja stanowiła główny kierunek zbytu polskich produktów świeżych oraz ważny kanał sprzedaży, jeśli chodzi o owoce (głównie jabłka) i warzywa mrożone.
Spadek sprzedaży warzyw do Rosji był łagodzony wzrostem eksportu do krajów unijnych. W przypadku jabłek obniżyła się sprzedaż zarówno do krajów unijnych, jak i pozaunijnych

Analitycy BGŻ BNP Paribas w swoim raporcie informują, że wprowadzenie embarga przez Rosję spowodowało problemy z zagospodarowaniem zbiorów, będące konsekwencją spiętrzenia się podaży na rynku krajowym. Łączny eksport owoców i warzyw świeżych oraz grzybów w okresie od sierpnia 2014 r. do marca 2015 r. wyniósł 1,134 mln t i był o 16,6 proc. mniejszy niż w tym samym okresie rok wcześniej.

W największym stopniu obniżyła się sprzedaż zagraniczna pomidorów (-38 proc. do 36 tys. t), podobnie jak kapust (-15 proc. do 83 tys. t). Łączny eksport marchwi, w pierwszych ośmiu miesiącach od wprowadzenia embarga obniżył się o 19 proc. w stosunku do analogicznego okresu w sezonie 2013/2014 (27 tys. t). Przy czym, podobnie jak w przypadku innych warzyw, dotyczył głównie rynków wschodnich – sprzedaż do krajów UE wzrosła o 34 proc. r/r (24 tys. t). Mimo dużego znaczenia Rosji w eksporcie, zaledwie o 2 proc. zmniejszyła się łączna zagraniczna sprzedaż pieczarek z Polski.

Spadek sprzedaży do Rosji blisko w całości kompensowany był wzrostem eksportu do Białorusi o 98 proc. r/r i do UE-28 o 8 proc. Eksport jabłek zmniejszył się o 18,6 proc. r/r. Jeśli chodzi o kraje nieunijne zmniejszył się aż o 37 proc. Wzrósł natomiast wyraźnie eksport do krajów takich jak Białoruś czy też Serbia, głównie w celu ich reeksportu do Rosji. Wzrósł także eksport do Unii Europejskiej, a w szczególności dotyczyło to pierwszego kwartału 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM