Rekordowy poziom zapasów jabłek. Winny niski popyt eksportowy

Autor: BGŻ BNP Paribas 10 maja 2016 12:31

Rekordowy poziom zapasów jabłek. Winny niski popyt eksportowy Zapasy jabłek w Polsce na pierwszy dzień kwietnia 2016 r. były aż o 18,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem wynosząc 595 tys. t. / fot. sadyogrody.pl

- Zapasy jabłek w Polsce na pierwszy dzień kwietnia 2016 r. były aż o 18,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem wynosząc 595 tys. t. W przypadku naszego kraju był to rekordowy poziom, biorąc pod uwagę ten okres – mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że wpływ na wysokie zapasy jabłek ma niski, w porównaniu z rokiem poprzednim, eksport. - W zebranych danych WAPA wynika, że w marcu bieżącego roku upłynniono w Polsce 209 tys. t jabłek tj. o 5,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Słaby popyt eksportowy przy wysokiej podaży jabłek wpływa hamująco na ceny – przyznaje.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena jabłek w kwietniu br. w skupie krajowym (liczona na podstawie średniej z notowań tygodniowych) wyniosła 1,03 zł/kg i była o 26 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 2 proc. niższa niż w marcu 2016 r.

Według niego,patrząc na wolumen zapasów i pozostały potencjalny okres do handlu jabłkami, aby zapewnić zbyt jabłek deserowych i odwrócić negatywny trend cenowy, w drugim kwartale br. eksport jabłek musiałby zdecydowanie przyspieszyć. Przy dotychczasowej dynamice eksportu wydaje się to być mało prawdopodobne.

- Możliwe, że większa część jabłek przechowywanych w chłodniach trafi w tym okresie do sektora przetwórczego i zostanie sprzedana po niższych cenach. Jeśli chodzi o pozostałe kraje Unii, ocenić można, że dynamika sprzedaży w marcu również nie była znacząca. Łącznie w monitorowanych przez WAPA krajach UE, w marcu br. rozdystrybuowano 533,5 tys. t jabłek, czyli o 6,7 proc. mniej niż przed rokiem – przyznaje analityk.

Jak mówi, najwyższym poziomem zapasów jabłek w Unii Europejskiej charakteryzowały się Włochy.  - Wolumen ten wyniósł 681 tys. t i był jednak o 3,7 proc. niższy niż przed rokiem. Niemniej, był to drugi, pod względem wysokości, poziom włoskich zapasów jabłek w ostatniej dekadzie – podsumował Mariusz Dziwulski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM