Rekordowy import jabłek do Kazachstanu. Polska głównym dostawcą

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 11 czerwca 2015 11:40

Rekordowy import jabłek do Kazachstanu. Polska głównym dostawcą fot. shutterstock

W bieżącym sezonie odnotowano w Kazachstanie wzrost importu jabłek. Prawdopodobnie osiągnie on rekord w ciągu ostatnich pięciu lat – podaje fruit-inform.com.

Wolumen importu jabłek w okresie lipiec 2014 – kwiecień 2015 wyniósł 120 tys. ton. Jest to o 20 tys. ton więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Polska jest zdecydowanym liderem w eksporcie jabłek do Kazachstanu już trzeci rok z rzędu, a nasze krajowe owoce stanowią ponad połowę jabłek w tym kraju.

Według analityków Mołdawia również powiększa swój udział na kazachstańskim rynku jabłek. Kraj ten wyeksportował 25 tys. ton owoców w okresie od lipca 2014 do kwietnia 2015. Jest to ponad 7 razy więcej niż w tym samym okresie, rok wcześniej.

W rezultacie zaraz po Polsce, Mołdawia zajmuje drugie miejsce w eksporcie jabłek do Kazachstanu, zaś Chiny zajmują miejsce trzecie.

W ciągu ostatnich pięciu lat zauważyć można sukcesywny wzrost kazachstańskiego importu jabłek. W okresie 2014/15 kraj importował 64 tys. ton jabłek z Unii Europejskiej. W sezonie 2010/11 wielkość ta wynosiła zaledwie 18 tys. ton.   

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM