Raport KE: Ceny jabłek najwyższe od 5 lat. W Polsce - najniższe w Unii

Autor: www.sadyogrody.pl / freshplaza.com 14 października 2017 16:08

Raport KE: Ceny jabłek najwyższe od 5 lat. W Polsce - najniższe w Unii fot. pexels.com

Średnia cena jabłek w Europie we wrześniu br. wyniosła 0,73 euro/kg. To to 30% więcej niż średnia pięcioletnia. Największymi europejskimi producentami są: Polska, Włochy, Francja i Niemcy - wynika z raportu Komisji Europejskiej, na który powołuje się freshplaza.com.

W Polsce ceny we wrześniu były wyższe o 47%, w Niemczech o 53%, we Francji o 33%, a we Włoszech o 5% - wyższe od średniej pięcioletniej. Ceny wynosiły odpowiednio: w Polsce 0,38 euro/kg, we Włoszech - 0,73 euro, we Francji - 1,11 euro, a w Niemczech - średnio 0,70 euro /kg.

Komisja Europejska zwraca uwagę, że w Polsce - z uwagi na duże wahania cen - jabłka kosztowały najmniej, a różnica z ubiegłym rokiem była najmniejsza (0,26 euro/kg we wrześniu 2016 r.).

Z raportu wynika, że do najważniejszych odmian uprawianych w UE należą: Red Delicious, Gala, Granny Smith, Fuji, Golden Delicious, Honeycrisp i Pink Lady. 

Eksport jabłek z UE wzrastał stale do 2015 r. do poziomu 1 752 962 tony. W 2016 roku wielkość wywozu spadła do 1 599 052 ton. Europa importuje również jabłka. Dzieje się tak, zwłaszcza w miesiącach od kwietnia do czerwca. Szczyt importu jest zazwyczaj w czerwcu lub lipcu. 

POLECAMY CAŁY RAPORT KE - W ZAŁĄCZNIKU PRZY TEKŚCIE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM