Putin: Rosja będzie największym na świecie producentem żywności ekologicznej

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 08 lutego 2016 14:53

Putin: Rosja będzie największym na świecie producentem żywności ekologicznej Rosja chce być światowym liderem na rynku ekologicznej żywności; fot. Shutterstock

Putin zapowiedział, że chce aby Rosja stała się światowym liderem na rynku ekologicznej żywności. Eksperci tonują nastroje wskazując, że przed Rosjanami długa droga aby spełnić międzynarodowe warunki certyfikacji i produkcji.

W grudniu 2015 r. Władimir Putin podczas przemówienia w rosyjskiej Dumie stwierdził, że Rosja jest w stanie stać się największym na świecie dostawcą zdrowej i ekologicznie czystej żywności. Prezydent Rosji sprecyzował, że chodzi tu o produkty wysokiej jakości, którą zachodni producenci "już dawno utracili". Putin wskazywał na fakt, że popyt na zdrowe produkty na rynkach światowych stale rośnie.

Amarjit Sahota, dyrektor Organic Foods uważa, że rosyjski rząd zachęca rodzimych farmerów do produkcji żywności ekologicznej przede wszystkim ze względu na wprowadzony w sierpniu 2014 r. zakaz importu zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału. 

Jako drugi powód takich działań dyrektor Organic Monitor wskazuje wysokie ceny nawozów sztucznych. 

Analityk zauważa, że obecnie Rosja znajduje się daleko od spełnienia mocarstwowych ambicji Putina. - Poziom eksportu produktów organicznych z Rosji jest znikomy. Większość z nich trafia na rynek wewnętrzny, gdzie jednak wydatki na żywność ekologiczną systematycznie rosną: z 7,8 mln euro w 2013 r. do 8,3 mln w 2014 r. - przyznaje Sahota.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM