Przybywa nowalijek. A ceny coraz niższe

Autor: www.sadyogrody.pl 10 kwietnia 2016 10:08

Przybywa nowalijek. A ceny coraz niższe fot. shutterstock

Z każdym dniem przybywa krajowych nowalijek. Sprzyjająca aura wpływa na wyższą podaż i niższe ceny. Około 20 proc. taniej, w porównaniu do cen sprzed roku, sprzedawane są pomidory i ogórki.

Pomidory zwykłe kosztują od 5,50 zł do 9,00 zł za kilogram, malinowe są droższe. Ogórki od 4,00 do 5,00 złotych za kilogram. Tydzień wcześniej, niż rok temu, pojawiła się w sprzedaży botwina. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach pęczek kosztuje od 3,85 do 4 złotych. Szpinak krajowy 7,00 – 8,00 zł/kg.

Ciepła pogoda wpływa na szybsze dojrzewanie szklarniowych nowalijek i większe dostawy. Krajowe ogórki wyparły już z Rynku Hurtowego Bronisze import. Jest już w sprzedaży rabarbar w cenie od 6 do 7 zł za kilogram.

Krajowa rzodkiewka sprzedawana jest, w ofercie hurtowej, 2 zł za pęczek (opakowania po 30 szt), importowana jest o 30 groszy tańsza. Szczypiorek w cenie od 80 groszy do 1,10 zł. Ceny szczypiorku na identycznym poziomie jak w 2015 roku.

Sukcesywnie drożeją warzywa z ubiegłorocznych zbiorów, jest to typowa tendencja przednówkowa. Przyspieszone prace polowe spowodowały, że część producentów-dostawców zajmuje się siewem i sadzeniem.

Ziemniaki w cenie od 90 groszy do 1,30 zł za kilogram, co w porównaniu z cenami sprzed roku, jest dwa razy drożej. Analizując ceny warzyw ubiegłorocznych trzeba zwrócić uwagę na niższe zbiory w 2015 roku, spowodowane długotrwałą suszą.  Zbiory ziemniaków w 2015 roku wyniosły zaledwie 6,3 mln ton i było około 18 proc. niższe niż w 2014 roku.

Importerzy sprowadzają „stare” ziemniaki z krajów Beneluksu. Cena hurtowa za importowane, przechowalnicze ziemniaki jest na poziomie cen krajowych. Są już także młode ziemniaki pochodzące z Maroka, Cypru i Francji w cenie hurtowej 2,5 zł (worki po 15 kg).

Z warzyw ubiegłorocznej produkcji rosną także ceny cebuli. Teraz, w zależności od jakości, wahają się pomiędzy 1,30 a 1,70 zł za kilogram. Kapusta biała jest w cenie od 1,00 do 1,60 zł za kilogram i jest to 80 proc. drożej niż w kwietniu 2015 roku. Według danych GUS,  zbiory warzyw gruntowych  w 2015 roku, oszacowano na 3,7 mln ton, co oznacza  spadek produkcji około 20 proc. czyli 1/5  w porównaniu z 2014 r.

Należy spodziewać się dalszego wzrostu cen warzyw ubiegłorocznych przy jednoczesnym spadku cen i rosnącej podaży warzyw nowalijkowych.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach - to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji  owoców, warzyw i kwiatów.  Powierzchnia ogólna rynku to ponad 62 ha.  Na Rynku Hurtowym Bronisze stałą sprzedaż  owoców, warzyw i kwiatów prowadzi prawie 400 przedsiębiorców. Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Za pośrednictwem Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu). Karty Stałego Klienta -  posiada ponad 12000 podmiotów gospodarczych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM