Przewagą Polski jest oferowanie jabłek w korzystnej relacji jakości do ceny

Autor: www.sadyogrody.pl 19 marca 2015 11:55

Przewagą Polski jest oferowanie jabłek w korzystnej relacji jakości do ceny Mariusz Dziwulski, ekspert Banku Gospodarki Żywnościowej

O embargu Rosji i szansach dla sadowników, wynikających z jego wprowadzenia, mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ.

Czy Pana zdaniem rosyjskie embargo nauczyło nas czegoś, jeśli tak to czego? 

Embargo zwróciło uwagę na wiele kwestii, które można i należałoby zmienić. Po pierwsze jest to dywersyfikacja rynków zbytu i odejście od uzależnienia się od rynku rosyjskiego. Jest to oczywiście trudne bo pociąga za sobą konieczność zmian w zakresie oferty odmianowej i jakości produktów, rozumianej jako spełnienie wymagań konsumentów na nowych rynkach.

Wymaga także czasu. Jednak świadomość takiej potrzeby wzrosła, czego efektem jest poszukiwanie nowych rynków przez samych producentów i działania wspierające podejmowane przez rząd i organizacje działające na rynku w tym właśnie zakresie.

Czy można mówić, że embargo stworzyło dla polskich sadowników, rolników, przetwórców szansę? Czy skorzystaliśmy z niej?

W strukturze polskiego eksportu owoców i warzyw, z wyjątkiem jabłek zmieniło się niewiele. Oczywiście zyskały na znaczeniu takie kraje jak Białoruś, Serbia czy też Kazachstan, jednak trudno nazwać to zmianą istotną dla rynku, gdyż to nie są rynki docelowe dla polskiego eksportu owoców i warzyw.

Po wprowadzeniu embargo w przypadku jabłek większego znaczenia nabrała sprzedaż do krajów takich jak Egipt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pojawiło się dużo zupełnie nowych, jeśli chodzi o polski eksport jabłek kierunków, takich jak Hong Kong, Singapur, Nigeria czy też Izrael. Nie są to ilości znaczne gdy odniesiemy je do całości wolumenu eksportu jabłek, ale samo pojawienie się na tych rynkach stwarza szanse na pozostanie na nich dłużej.

Czy polskie jabłka mają szansę na sukces na nowych rynkach zbytu? Co jest naszą przewagą konkurencyjną?

Przewagą Polski jest możliwość oferowania jabłek w korzystnej relacji jakości do ceny. Był to czynnik który decydował miedzy innymi o silnym wzroście eksportu na rynek rosyjski w ostatnich latach.

Perspektywicznymi rynkami z punktu widzenia Polski są kraje Afryki Północnej czy też Azji. Możliwe że w przyszłości również Ameryki Północnej. Należy jednak pamiętać, że eksport większych ilości jabłek na te rynki to perspektywa długoterminowa.

Polskie jabłka mają jednak duży potencjał jeśli chodzi o rynek europejski, ale też, ze względu na dość niską konsumpcję, rynek krajowy. Przy zwiększeniu udziału jabłek o wysokiej jakości w krajowej produkcji, mogą one skutecznie konkurować z tymi produkowanymi we Włoszech czy też Francji. Zarówno w przypadku rynku europejskiego i krajowego działaniem pożądanym byłaby większa promocja jabłek, zachęcająca do ich spożycia. 

 

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na import owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM