Prof. Makosz: Warto sprzedać część przechowywanych jabłek po 0,8-1,2 zł/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 01 marca 2016 16:05

Prof. Makosz: Warto sprzedać część przechowywanych jabłek po 0,8-1,2 zł/kg Prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych/ fot. A.Gwara

- Wydaje się, że jeśli są możliwości zbytu atrakcyjnych odmian w cenie 1,0-1,2 zł/kg i jabłek odmiany Idared za około 0,80 zł/kg to warto sprzedać część przechowywanych jabłek – mówił prof. Eberhard Makosz podczas konferencji Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych pt. „Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania”.

W krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, spadają ceny skupu jabłek. - W listopadzie ubiegłego roku były wyższe niż obecnie. W większości krajów Zachodniej Europy ceny skupu za „normalne” odmiany wahają się od 0,35-0,40 euro/kg jabłek wysokiej jakości. Cena skupu jabłek przemysłowych waha się między 0,9-0,1 euro/kg – mówił.

- W naszym kraju w lutym ceny skupu za jabłka wysokiej jakości wahają się między 0,7-1,7 zł/kg. Za Galę otrzymać można 1,3-1,7 zł/kg, za Goldena 1,1-1,2 zł/kg, Szampiona i Glostera – 0,9-1,1 zł/kg, a za Idareda – 0,7-0,8 zł/kg – dodał prof. Makosz.

Kraje Zachodniej Europy, które nie są zależne od rynku krajów Wschodniej Europy, zwłaszcza rynku rosyjskiego przewidują, że do końca sezonu sprzedadzą wszystkie jabłka, ale po nieco niższych cenach niż w ubiegłych latach. Normalny jest eksport wewnątrz Wspólnoty i poza Europę.

- Inaczej jest w naszym kraju. Tylko zwiększony eksport do krajów Wschodniej Europy, pozwoli na zagospodarowane wszystkich jabłek deserowych. Jeśli to nie nastąpi, zmienią się w jabłka przemysłowe – podkreślił ekspert.

Co robić? Dalej czekać na łatwiejszy zbyt i wyższe ceny? – Nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytania. Eksport do krajów Wschodniej Europy - zwłaszcza do Rosji - zależy od bardzo wielu czynników, w tym politycznych. Wydaje się, że jeśli są możliwości zbytu atrakcyjnych odmian w cenie 1,0-1,2 zł/kg i jabłek odmiany Idared za około 0,80 zł/kg to warto sprzedać część przechowywanych jabłek – radził prof. Makosz.

- W tym roku trudna może być wiosna dla producentów oraz grup i organizacji posiadających większe ilości jabłek. Pozostaje mi życzyć dobrych decyzji i wyników w sprzedaży jabłek – podsumował. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM