Prof. Makosz: Jakość polskich owoców jest znana na całym świecie (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 17 grudnia 2015 16:11

Prof. Makosz: Jakość polskich owoców jest znana na całym świecie (video) Prof. Eberhard Makosz, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych/ fot. PTWP

– Nasze jabłka są już znane na świecie. Nie dość, że jakość owoców jest coraz lepsza to i cenowo jesteśmy konkurencyjni. Mamy duże szanse na eksport tych owoców na nowe rynki – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl prof. Eberhard Makosz, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

W tym roku zbiory jabłek mogą być niższe od ubiegłorocznych o 5 proc., czyli o około 3,6 mln ton.

Jak informuje zarząd i komisja rewizyjna Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, od lipca trwająca susza i wysokie temperatury miały istotny wpływ na wzrost jabłek.

W sadach z nienawadnianymi drzewami, rosnących na lekkich glebach, owoce były istotnie mniejsze, co najmniej o 1 cm. W wielu sadach plony były bardzo niskie, a w niektórych miejscach zasychały młode jabłonie. Dopiero większe opady od września i chłodne noce poprawiły wielkość i kolor jabłek. Były sady, w których jabłka przekraczały średnicę 8 cm, a plony powyżej 70 ton z hektara. Dobrze zaowocowały młode sady, ze wzrastającą powierzchnią. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM