Producenci przetworów owocowo-warzywnych mogli zaopatrywać się w tani surowiec (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 22 sierpnia 2015 07:59

Producenci przetworów owocowo-warzywnych mogli zaopatrywać się w tani surowiec (video) Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas/ fot. Żelazna Studio

- Producenci mrożonek owocowych i warzywnych również zostali dotknięci rosyjskim embargiem. Miało to odbicie w ich przychodach, zwłaszcza w pierwszym okresie po wprowadzeniu embarga - zapewnia serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Efekty rosyjskiego zakazu producenci mrożonek po części próbowali złagodzić poprzez np. zwiększenie eksportu na Białoruś. Z kolei w przypadku rynku mrożonych wiśni UE sprowadziła mniej tych owoców z Serbii a polscy producenci więcej tych owoców eksportowali na rynek unijny.

- Jeśli chodzi o pozostałych przetwórców np. producentów zagęszczonego soku jabłkowego – ta kategoria nie została objęta embargiem, tu sytuacja była dosyć dobra. Mieliśmy wysoki popyt na polski koncentrat ze strony Stanów Zjednoczonych i Rosji, co było spowodowane tym, że Chiny produkują tego koncentratu mniej. Ceny koncentratu od jesieni do czerwca wyraźnie wzrosły - zapewnia Mariusz Dziwulski.

I dodaje: - Jeśli chodzi o stronę surowcową producenci przetworów owocowo-warzywnych mogli zaopatrzyć się w relatywnie tani surowiec, bo jabłka do przetwórstwa były bardzo tanie. Niższe były też ceny większości owoców i warzyw, co zmniejszało koszty przetwórców - mówi analityk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM