Producenci owoców i warzyw wyciągnęli odpowiednie wnioski po embargu

Autor: Magdalena Brzózka; www.sadyogrody.pl 02 października 2015 09:02

Producenci owoców i warzyw wyciągnęli odpowiednie wnioski po embargu dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Wprowadzenie embarga przez Rosję to była prawdziwa lekcja dla polskich producentów owoców i warzyw. - Bardzo dużo się oni na niej nauczyli i co ważniejsze wyciągnęli odpowiednie wnioski - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Czy polscy producenci rolni wyciągnęli wnioski po rosyjskim embargu? Czego się nauczyli?

- Sadownicy i warzywnicy poprzez rosyjskie embargo bardzo dużo się nauczyli. Np. tego, że nie warto panikować i sprzedawać towar za bezcen, że warto poczekać ze sprzedażą na odpowiednią i godną cenę - mówi Bożena Nosecka. 

Do tego polscy producenci rolni zaczęli dywersyfikować rynki zbytu. Postawili głównie na kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. - Próbowali również wejść na rynek indyjski i  chiński, jednak rozwinięcie eksportu na tamte rynki na większą skalę wymaga czasu. Na razie udało się ulokować zaledwie 20 tys. ton polskich jabłek poza UE i WNP. To nie jest dużo, zwłaszcza, że produkujemy ich ponad 3 mln ton. Jednak istotne jest to, że podejmujemy próby. A trzeba mieć świadomość, że zdobycie nowych rynków i umiejscowienie się na nich to ogromna praca - podkreśla ekspertka IERiGŻ.

Jej zdaniem dowodem na to, że lekcja po embargu została odrobiona jest fakt, że polscy sadownicy decydują się na powolną zmianę odmian.

- Wychodzą z  Idareda −  odmiany jabłek, która kierowana była głównie na rynek rosyjski. Teraz producenci chcą mieć więcej jabłek popularnych odmian typu Gala czy Golden. Moim zdaniem lekcje zostały odrobione przez polskich sadowników, bo każdy zdaje sobie sprawę, że wystarczy jedna decyzja jednego człowieka, żeby wszystko się zmieniło - dodaje Bożena Nosecka.

Polska jest trzecim producentem jabłek na świecie, w 2013 r. była pierwszym eksporterem. Wielkość eksportu w sezonie 2013/14 wyniosła 1,1 mln ton, z tego ponad 500 tys. ton wyniósł eksport na rynek rosyjski.

W sierpniu 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na unijne sankcje nałożone na Moskwę z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM