Producenci owoców i warzyw wybrnęli z trudnej sytuacji po ogłoszeniu embarga

Autor: Puls Biznesu 24 kwietnia 2015 10:32

Producenci owoców i warzyw wybrnęli z trudnej sytuacji po ogłoszeniu embarga fot. za Farmer.pl (ID)

Mimo zablokowania rynku wschodniego sąsiada polski eksport owoców i warzyw wzrósł. Przynajmniej statystycznie - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak tłumaczy Roman Sobczak, prezes Grupy Producentów Warzyw i Owoców Polska Papryka, przez pierwsze tygodnie po ogłoszeniu embarga ceny bardzo spadały, a na rynku zrobił się korek i nikt nie chciał odbierać towaru. Wydawało się, że sytuacja będzie tragiczna, jednak szybko wróciła do normy, a sprzedaż ruszyła - podaje "PB".

Okazało się, że bardzo sprytnie z trudnej sytuacji po ogłoszeniu embarga wybrnęli producenci jabłek. Po pierwsze: wyszukali nowe rynki zbytu, po drugie: poruszyli patriotyczną strunę w sercach Polaków, którzy od sierpnia ubiegłego roku kupują znacznie więcej tych owoców niż w ostatnich latach.

Najciekawszym i przynoszącym największe zyski sposobem na ominięcie embarga okazał się eksport koncentratu jabłkowego… do Rosji. Zakaz eksportu do Rosji nie objął bowiem owoców przetworzonych, a sami Rosjanie byli zainteresowaniu kupnem przetworzonych jabłek, gdyż wzrosły ceny świeżych owoców, a koncentrat jest tani.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM