Producenci doskonale wiedzą jak funkcjonować w warunkach embarga (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 09 września 2015 11:09

Producenci doskonale wiedzą jak funkcjonować w warunkach embarga (video) Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas/ fot. shutterstock

Zastąpienie rynku rosyjskiego jest trudnym zadaniem. - W sezonie 2013/14 wysyłaliśmy tak znaczne ilości jabłek, było to ponad 500 tys. ton. Porównując ten wolumen do łącznego eksportu polskich jabłek – ten wysyłany do Rosji stanowił 50 proc. Liczby te wskazują, że nie będzie to łatwe – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

- Mówiąc o eksporcie na nowe rynki zbytu czyli do Afryki Północnej, na Bliski Wschód czy rynki azjatyckie, to w dalszym ciągu są to ilości na poziomie kilku, kilkunastu tysięcy ton, czyli nieznaczące z punktu widzenia polskiej produkcji. Jednak myślę, że jeśli embargo rosyjskie zostałoby zniesione to wolumen eksportu na ten rynek powróci do poziomu sprzed embarga – dodaje.

Według niego embargo było dla części producentów impulsem do pewnych zmian w produkcji. – Embargo nie jestem niczym nowym dla producentów owoców. Już w 2005 roku obowiązywał zakaz eksportu do Rosji, który trwał trzy lata i producenci doskonale wiedzą jak funkcjonować w tych warunkach – zaznacza analityk.

Długofalowo embargo może mieć pozytywne skutki dla producentów owoców i warzyw. – Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zdobywanie nowych rynków zbytu. Pojawienie się na rynkach afrykańskich czy azjatyckich może spowodować, że będziemy w tych miejscach funkcjonować – komentuje Mariusz Dziwulski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM