Prezydent Duda: Zniesienie sankcji wobec Rosji po realizacji porozumień z Mińska

Autor: www.money.pl/www.sadyogrody.pl 21 marca 2016 10:43

Prezydent Duda: Zniesienie sankcji wobec Rosji po realizacji porozumień z Mińska

Zniesienie sankcji UE wobec Rosji powinno być rozważane z punktu widzenia stanu realizacji porozumień z Mińska, a nie z pozycji "business as usual" - mówił Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Realizacja porozumień mińskich to warunek wstępny innych kroków - zaznaczył prezydent Węgier Janos Ader - informuje money.pl.

Andrzej Duda zaznaczył, że "sankcje nie są instrumentem zabawy, tylko są instrumentem prawnym, który stanowi odpowiedź, i to w dodatku w miarę łagodną i pokojową, na łamanie prawa międzynarodowego".

Podkreślił, że rozważając, czy sankcje są nadal zasadne, czy nie, przede wszystkim trzeba spojrzeć na to, czy podstawa ich ustanowienia zmieniła się, czy nie. - To jest to, o czym mówił prezydent Ader, a więc kwestia tego m.in., czy porozumienia mińskie są przestrzegane także przez stronę rosyjską - podkreślił polski prezydent.

Zaznaczył, że "z takiego punktu widzenia powinna być rozważana, jeżeli w ogóle, kwestia zniesienia sankcji, a nie z pozycji 'business as usual' ".

Niemiecki biznes od dawna domaga się zniesienia sankcji. Obroty handlowe między Niemcami a Rosją spadły w zeszłym roku o jedną czwartą. Straty niemieckich eksporterów szacuje się na 7,5 mld euro. W porównaniu z rekordowym rokiem 2012 niemiecki eksport zmniejszył się o połowę.

Czytaj więcej na money.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM