Prezes Unii Owocowej: To nie będzie rok wysokich cen (video)

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 28 stycznia 2016 10:10

Prezes Unii Owocowej: To nie będzie rok wysokich cen (video) Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej

- Wydaje mi się, że to nie będzie rok wysokich cen – tak sezon 2015/16 na rynku jabłek ocenia Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej.

Zdaniem Waldemara Żółcika, sukcesem będzie utrzymanie obecnych cen jabłek. To z kolei spowodowane jest sporymi zapasami jabłek w chłodniach – nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

- Ten rok może być rokiem wyzwań dla sadowników, który mogą mieć problemy ze sprzedażą jabłek – dodaje prezes Unii Owocowej.

Jak podkreśla, sadownicy nie powinni „na siłę” trzymać jabłek w chłodniach, tylko sprzedawać je wtedy, kiedy są kupujący. – Sadownicy muszą zmienić podejście do klienta. Trzeba szanować sygnały z rynku, że ktoś chce te jabłka kupić – dodaje.

- Rosja przyzwyczaiła nas, że co roku kupowała polskie zapasy. Po wprowadzeniu embarga nie mamy już tego komfortu – mówi Waldemar Żółcik.

Przyznaje, że obecnie sadownicy poszukują nowych rynków zbytu na całym świecie. – Walczymy o Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam i Chiny. Nie ma jednak obecnie takich mocnych i zaufanych eksporterów polskich jabłek – mówi prezes Unii Owocowej.

Jego zdaniem, barierą sprzedaży na świecie jest to, że polskie jabłka dwukolorowe są mało znane. – Co ważne chcemy wkroczyć na rynki uporządkowane, z których musimy kogoś wyeliminować, aby zająć jego miejsce. To nie jest zadanie ani łatwe, ani szybkie w wykonaniu. Potrzeba wielu spotkań i rozmów oraz znakomitej oferty o najwyższej jakości pod każdym względem. Cena ma tu fundamentalne znaczenie – dodaje Żółcik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM