Prezes Unii Owocowej: Przechowywane jabłka są niskiej jakości

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 13 kwietnia 2016 09:43

Prezes Unii Owocowej: Przechowywane jabłka są niskiej jakości Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej

W tym sezonie sadownicy mocno wierzyli we wzrost cen w miesiącach wiosennych. Jednak duże zapasy jabłek i mały popyt nie wskazują na powtórkę sytuacji z roku poprzedniego. Ponadto jakość przechowywanych jabłek pozostawia wiele do życzenia.

Sytuacja na rynku jabłek robi się coraz cięższa. Producenci decydują się na otwieranie chłodni, jednak  u części z nich na jabłkach pojawia się oparzelizna powierzchniowa. 

Jak twierdzi Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej, nadal jest za dużo jabłek słabej jakości handlowej, które pod względem oczekiwań nowych rynków nie spełniają norm.

- Mimo wielu zapytań z Emiratów, boimy się wysyłać, ponieważ pojawiają się pierwsze reklamacje, a trzeba pamiętać, że towar płynie trzy tygodnie. Na jabłkach pojawiają się zmiany, potocznie nazywane „czekoladą” a to spory problem – dodaje Żółcik.

Jak mówi, dobrze, jak jest to zauważone przed wysyłką. - Lawinowo wzrastają problemy związane z reklamacjami, musimy pamiętać, że nawet w trudnym roku musimy jako sadownicy zachowywać się uczciwie wobec kontrahentów, jakimi są polscy odbiorcy. Oni nigdy nie otrzymają pieniędzy za jabłka słabej jakości. Ta gra spekulacyjna między sadownikiem a odbiorcą czy grupą ma krótkie nogi – twierdzi Żółcik.

- W tym roku na poprawę sytuacji wpłynęłaby sprzedaż jabłek jesienią i stabilny wzrost popytu w kolejnych miesiącach. Niestety jesienią jabłek do handlu nie było, choć byli klienci i proponowali ceny nie niższe niż obecnie, praktycznie prosto z drzewa. Nie bardzo wierzę we wzrost cen, jakość jabłek – niestety - na nią nie wskazuje – skomentował Waldemar Żółcik. 

Z całą pewnością taki stan rzeczy nie wpłynie na poprawę sytuacji na rynku jabłek. Za dwa miesiące może okazać się, że na rynku nie ma jabłek ponieważ większość z nich zostanie skierowana do przetwórstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM