Prezes Maspeksu: Polscy eksporterzy są mistrzami przezwyciężania trudności

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 29 października 2015 08:11

Prezes Maspeksu: Polscy eksporterzy są mistrzami przezwyciężania trudności Krzysztof Pawiński, prezes grupy Maspex

Po ogłoszeniu przez Rosję embarga mówiono o końcu polskiego sadownictwa, jak również dużych kłopotach całej branży spożywczej. Na szczęście tak się nie stało. Zresztą już nie jeden przykład z historii pokazuje, że polscy przedsiębiorcy w takich trudniejszych okresach potrzebują trochę czasu i udaje im się rozwiązywać wszelkie problemy i przezwyciężać trudności – mówi w wywiadzie dla www.portalspozywczy.pl, Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex Wadowice.

Długofalowo kłopoty branży spożywczej mogą sprawiać także niepochlebne Polsce i Polakom doniesienia w rosyjskich mediach.

- Negatywne budowanie wizerunku polskiej żywności w Rosji jest spowodowane presją, jakiej poddawani są lokalni uczestnicy rynku, którzy nie wytrzymują konkurencji. Jest to jednak bardzo krótkowzroczna polityka. Uderzanie w kategorię żywności nikomu nie służy, także tym, którzy po te narzędzia sięgają. Dlatego patrzę na te działanie ze spokojem, choć boję się jakichkolwiek działań odwetowych z polskiej strony – komentuje Krzysztof Pawiński.

Zwraca uwagę na inny, ważny aspekt. - Która z branż zwiększyła eksport z niecałych 4 mld euro do 21 mld euro w ciągu 10 lat? Tę pracę wykonała polska branża spożywcza, która jest technologicznie zaawansowana i w połączeniu z wielkoskalowym polskim rolnictwem, jest w stanie dostarczyć we właściwej cenie i bardzo dobrej jakości wielkie wolumeny produktów – mówi Pawiński.

Czyli sukces polskiej żywności na rynkach eksportowych determinuje rozsądna cena, duże wolumeny oraz świetna jakość? - Dokładnie tak, do tego trzeba dodać jeszcze jedną wartość - aktywność polskich handlowców, która nie ma sobie równych. Polacy lubią handel i nie wstydzimy się nim zajmować. A są kraje, gdzie zajmowanie się handlem jest zajęciem lekko ujmującym – przyznaje prezes Grupy Maspex.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Grupa Maspex Wadowice jest liderem na rynku producentów soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także ich wiodącym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Jest również największym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze, herbatki), oraz liderem na rynku makaronów w Polsce oraz wiodącym producentem w Rumunii. W portfolio firmy znajdują się m.in. takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Tiger, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn, DrWitt, Malma, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa, Plusssz. W 2014 r. przychody ze sprzedaży Grupy osiągnęły poziom ponad 3,3 miliarda zł., z czego 1/3 stanowi sprzedaż zagraniczna. Produkty Maspeksu trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM