Prezes KZGPOiW: ASF może zaszkodzić wizerunkowi polskich owoców i warzyw

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 07 września 2016 12:43

Prezes KZGPOiW: ASF może zaszkodzić wizerunkowi polskich owoców i warzyw Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. / fot. PTWP

- Niestety nie możemy wykluczyć tego, że ASF może mieć wpływ na eksport także innych polskich produktów spożywczych – w tym owoców i warzy, co kolei może to mieć negatywny wpływ na wizerunek polskiej żywności – owoców i warzyw poza Polską - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

- Sama nazwa ASF niewątpliwie brzmi groźnie, tajemniczo, a nawet złowrogo. Przeciętny konsument nie do końca rozumie, albo nic nie rozumie, co to znaczy. Jednocześnie ten tajemniczy ASF jest powodem wstrzymywania eksportu mięsa przez inne kraje, zapewne więc jest coś na rzeczy, czego trzeba się bać - mówi Witold Boguta. 

Jednak na szczęście, w odróżnieniu od pamiętnej afery z E. coli z 20111 roku, ASF nie jest groźny dla ludzi i w związku z tym nie powoduje takich złych emocji, jakie mieliśmy w tamtym przypadku, kiedy to wystąpiły zachorowania i przypadki śmiertelne.

- Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że powtarzająca się i trwająca dłuższy czas sytuacja występowania ASF, źle wpływa wizerunkowo na Polskę, jako producenta żywności, bo skoro nie radzimy sobie z tą chorobą, to można nabrać wątpliwości, czy radzimy sobie ze zdrowotnością innych produktów. Ten wizerunek jest dla nas szczególnie ważny w sytuacji kiedy na bardzo konkurencyjnych rynkach musimy ulokować duże ilości naszej produkcji owoców i warzyw, tak świeżych, jak i przetworzonych - dodaje szef KZGPOiW.      

Zdaniem Witolda Boguty w interesie nas wszystkich, a szczególnie producentów świń, którzy obecnie ponoszą największe straty, jest, aby władzom i właściwym służbom udało się jak najszybciej uporać z tym trudnym problemem.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM