Prezes grupy Galster: Jest niewiele odmian które osiągają zadowalające ceny i dobrze się sprzedają

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 18 października 2016 11:17

Prezes grupy Galster: Jest niewiele odmian które osiągają zadowalające ceny i dobrze się sprzedają Paweł Pączka, prezes grupy Galster

W naszej Grupie kierujemy się zaleceniami, aby sukcesywnie likwidować stare sady ze starymi odmianami. Każdy sadownik musi obserwować, co dyktuje rynek - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Paweł Pączka, prezes grupy Galster.

- Jeżeli producent nadal posiada odmiany jak np. Jester, Redkroft, Spartan, Koksa – czyli takie, które dawno stały się niszowe, to warto zadać pytanie, co się stało, że ten sadownik do tej pory ich nie zlikwidował. Reforma w sadach powinna być przeprowadzona kilka lat temu, a kto tego nie zrobił, dzisiaj niestety jest faktycznie w trudnej sytuacji, ponieważ obecnie nie ma z czego jej zrobić - dodaje. 

Sezon jest już w pełni, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i o sprzedaż. - W tym momencie obserwujemy dosyć spore zainteresowanie zakupem jabłek, głównie do Afryki i Europy Zachodniej. Zainteresowanie dotyczy w zasadzie przede wszystkim Gali, jednak głównie tej paskowanej (Schniga i podobne), a w mniejszym stopniu Gali Must. Już od wielu lat obserwuję, że Gala Must jest odmianą dużo tańszą jak Gala paskowana. Jednak Gala paskowana dobrej jakości, to znaczy pięknie wybarwiona, o odpowiednim kalibrze i spełniająca wszystkie parametry co do dojrzałości, jędrności, bez żadnych wad zewnętrznych tzn. szkodników, chorób czy obić, jest dzisiaj poszukiwana, a ceny są opłacalne, bo przekraczają 1,4 zł/kg (dla sadownika). Większym problemem jest brak dostatecznej ilości takich jabłek, aniżeli brak kupujących – tłumaczy.

Jak mówi Paweł Pączka, widać również zainteresowanie odmianą Red Jonaprince. - Cena jabłek tej odmiany oscyluje wokół 1 zł/kg (dla sadownika), więc jest to cena zadowalająca w trakcie zbiorów. Jeżeli sadownik otrzymuje złotówkę, bez żadnych kosztów dodatkowych, to uważam, że jest to dobra oferta zarówno dla producenta, jak i kupującego. Działamy na rynku dużej konkurencji, więc ciężko marzyć o wyższej cenie za takie jabłko. Do grupy jabłek dosyć dobrze sprzedających się można zaliczyć jeszcze Goldena Deliciousa ale my – grupa Galster – nie mamy dużej ilości tej odmiany. Jednak można zauważyć zainteresowanie, a ceny są zbliżone to tych proponowanych za Red Jonaprinca – dodaje.

- Na tym w zasadzie kończy się lista odmian, które się dobrze sprzedają i mają również zadowalające ceny. Pozostałe są na niższym poziomie cen. Aby w ogóle sprzedać jabłka w hurtowej ilości, do kalkulacji należy w obecnej chwili przyjąć 50-80 gr/kg jabłek większości odmian. To jest na pewno poniżej kosztów produkcji. Koniecznym staje się już zaprzestanie prowadzenia starych sadów i zlikwidowanie części z nich. Wiem, że to nie jest łatwa decyzja. Jednak tą zasadą kierujemy się w grupie już od kilku lat i cieszę się, że w tym roku nie mamy pewnych kwater, które na pewno przyniosłyby stratę - mówi prezes grupy Galster. 

- Moim zdaniem nie będzie szansy na opłacalne dla producenta sprzedanie jabłek odmian, które są u nas znane, jednak nie pożądane na zagranicznych rynkach. Jeżeli sadownicy mają większość nasadzeń odmian Gala czy Red Jonaprince to bieżący sezon nie będzie wymarzony, jednak umiarkowanie dobry – komentuje Paweł Pączka.

Jak twierdzi Idared jest odmianą, której nie będą już rozwijać, a wręcz likwidować, ponieważ w grupie Galster pojawia się problem z terminem zbioru. - Po połowie października, zazwyczaj jak trzeba rwać Idareda, jest tak niekorzystna pogoda, że nie odważyłbym się mieć dużej ilość areału tej odmiany, żeby zerwać ją w czas. W grupie jest kilka hektarów tej odmiany i tratowana jest jako dodatek. Wtedy też udaje się sprzedać te jabłka na zadowalającym poziomie. Jednak jeżeli jest to dominująca pozycja to – w mojej opinii – pojawiają się problemy organizacyjne w produkcji, zbiorze i sprzedaży – mówi.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM