Prezes grupy Galster: Coraz większy popyt na polskie jabłka na świecie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 października 2016 09:10

Prezes grupy Galster: Coraz większy popyt na polskie jabłka na świecie Paweł Pączka, prezes grupy Galster

Widać coraz większy popyt na polskie jabłka na świecie. Nasza delegacja pojechała do Madrytu na targi Fruit Attraction i widać zainteresowanie naszymi owocami. Jednak muszą być spełnione dwa warunki: odpowiednie ilości jabłek dobrej jakości, określonych odmian oraz regularna sprzedaż już w momencie zbiorów. Ogromnym błędem jest wstrzymywanie i granie na cenę. Zeszły rok to doskonale pokazał – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Paweł Pączka, prezes grupy Galster.

Według niego, ważny jest jednak odpowiedni dobór odmian. - Nie wystarczy mieć masę towarową ‘Idareda’. Trzeba mieć dokładnie taką samą masę, ale ‘Gali’, ‘Goldena’, ‘Princa’ albo nawet ‘Szampiona’ – bo są rynki, które kupią tą odmianę odpowiedniej jakości – przyznaje.

- Nie przekreślałbym odmiany ‘Szampion’ bo – w moim odczuciu – jest to szansa na stworzenie marki krajowej. Jednak jest to niewątpliwie trudna odmiana, szczególnie jeśli chodzi o termin zbioru i odpowiednie przechowywanie – przekonuje Pączka.

Prezes grupy Galster wiąże nadzieje z rynkiem chińskim.-  Jednak w perspektywie chińskiej, czyli wielu, wielu lat. Chińczycy zupełnie inaczej patrzą na przyszłość, ponieważ mają perspektywę tysięcy lat historii, a my ekscytujemy się miesiącami czy dniami – mówi.

- Oczywiście bierzemy udział w programie, będziemy mieli wkrótce delegację z Chin w naszych sadach i grupie. Jest to oczywiście nadzieja, ponieważ patrząc na statystykę jest to potencjalnie ogromny rynek. Jednak praktyka pokaże, co z tego wyniknie. Nierozsądne byłoby dzisiaj nie dać sobie szansy. Daliśmy ją sobie i nie będziemy mieć pretensji, że coś nas omija. Może się okazać, że będzie to bardzo trudne, ale mimo to się uda i będziemy sprzedawać na ten rynek określone ilości towaru. Jednak trzeba zadbać o odpowiednią jakość, płynność sprzedaży przez cały sezon i odpowiednie odmiany. Liczymy na to, że pierwsze jabłka z grupy Galster w tym sezonie trafią do Chin – podsumował prezes grupy Galster.

Galster jest największą grupą producentów owoców działająca na terenie Kujaw. Specjalizuje się w produkcji jabłek i gruszek, prowadzi także sady śliwowe oraz czereśniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM