Prezes ARR: Niektóre kraje blokują dostęp polskiej żywności na ich rynek

$data.author.description Autor: portalspozywczy.pl 03 czerwca 2016 14:43

Prezes ARR: Niektóre kraje blokują dostęp polskiej żywności na ich rynek Łukasz Hołubowski, prezes ARR /fot. PTWP

Wyrażane obawy dotyczące przypadków występowania protekcjonizmu na rynkach unijnych nie są całkowicie bezzasadne. Niektóre państwa członkowskie, w obliczu rosnącego udziału w rynku polskiej żywności, stosują bariery ograniczające dostęp do rynku dla polskich produktów – powiedział serwisowi www.portalspozywczy.pl Łukasz Hołubowski, prezes Agencji Rynku Rolnego.

Najczęściej stosowanymi środkami jest podwyższona częstotliwość kontroli sanitarnych (stosowana głównie na rynku czeskim, ale także niemieckim i brytyjskim), kampanie prasowe mające na celu zniechęcenie konsumentów do zakupu polskich produktów żywnościowych, które stosowano głównie w Czechach oraz wymóg posiadania dodatkowych certyfikatów utrudniających dostęp do rynku dla polskich produktów mięsnych na rynku niemieckim i brytyjskim.

Z drugiej strony, polskie produkty rolno-żywnościowe z roku na rok coraz bardziej są widoczne na rynkach państw UE. Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej Polska korzysta ze swobód, jakie niesie ze sobą jednolity rynek wspólnotowy i polscy przedsiębiorcy potrafili skorzystać z możliwości, które się przed nimi otworzyły.

Prezes ARR podkreśla, iż nie bez znaczenia jest fakt, że polskie produkty dzięki tradycyjnym metodom ich produkcji trafiają w gusta odbiorców zachodnich zainteresowanych zdrowym stylem życia.

Więcej na www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM