Prezes ARR: Kwestia embarga powinna być rozwiązana na poziomie unijnym

$data.author.description Autor: portalspozywczy.pl 29 czerwca 2016 14:07

Prezes ARR: Kwestia embarga powinna być rozwiązana na poziomie unijnym Łukasz Hołubowski, prezes ARR /fot. PTWP

Zniesienie rosyjskiego embarga to bardzo ważny temat nie tylko dla polityków, ale rolników. Bardzo nam zależy na zniesieniu, ale powinno to być realizowane na poziomie unijnym. Tymczasem na eksport polskiej żywności otwierają się rynki azjatyckie – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Łukasz Hołubowski, prezes Agencji Rynku Rolnego.

Uważa, iż po ponownym otwarciu rynku rosyjskiego odnowienie kontaktów handlowych przez polskich przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej z partnerami rosyjskimi będzie możliwe, ale nie będzie to proces łatwy. - Należy zdać sobie sprawę, że po ewentualnym zniesieniu embarga sytuacja na rynku rosyjskim może się znacznie różnić od tej przed nałożeniem sankcji. Przede wszystkim przedsiębiorcy rosyjscy nawiązali nowe kontakty handlowe, co pozwoliło im na częściowe zastąpienie importu m.in. z Polski. Odzyskanie utraconych przez polskich eksporterów rynków zbytu może być zatem dość skomplikowanym i długotrwałym procesem – mówi Łukasz Hołubowski.

W jego opinii, jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę w kontaktach między przedsiębiorstwami czynniki ułatwiające powrót na rynek rosyjski. Należy uwzględnić fakt, że wielu polskich dostawców utrzymywało przed wprowadzeniem embarga długoletnie dobre kontakty handlowe z odbiorcami rosyjskimi i są tam znani jako solidni kontrahenci. - Może to mieć pozytywny wpływ na odnowienie tych kontaktów, szczególnie wobec bliskości geograficznej Polski względem rynku rosyjskiego – zaznacza prezes ARR.

Więcej na www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM