Prezes Appolonii: Ceny jabłek mogą jeszcze wzrosnąć (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 07 czerwca 2016 09:36

Prezes Appolonii: Ceny jabłek mogą jeszcze wzrosnąć (video) Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia / fot. PTWP

Jeżeli nagle się okaże, że zacznie brakować jabłek po stronie podaży – bo występują choroby przechowalnicze – lub jabłka zaczną mieć coraz większe powodzenie w innych krajach - to ceny mogą jeszcze wzrosnąć – powiedział serwisowi www.sadyogrody.pl, Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia.

Dodał, że bieżąca sytuacja w sadownictwie nie jest łatwa. - Mamy embargo, które utrudnia nam działanie. Szukamy nowych rynków, jednak nie są one łatwe. Zdobywanie ich to wieloletnie działania. Rynek rosyjski to było jakieś 50 proc. naszego eksportu więc nie da się go zrekompensować w trakcie jednego sezonu – tłumaczył Michał Lachowicz.

Według niego, powrót na rynek rosyjski w takiej formie jak przed embargiem nie będzie możliwe. – Tamtejsze krajowe jabłka kosztują nie wiele mniej niż owoce importowane, jednak te pieniądze trafiają bezpośrednio do producenta. Cena jabłek prosto z drzewa jest powyżej 2 zł. Taka opłacalność produkcji powoduje bardzo wysokie nasadzenia, co z kolei wpłynie na mniejsze zapotrzebowanie na owoce importowane średniej i niskiej jakości. Jeśli wrócimy na rynek rosyjski to tylko z owocami najwyższej jakości – skomentował Lachowicz. 

Materiał powstał podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. EEC 2016 odbyło się w dniach 18-20 maja 2016 r. Organizatorem imprezy było PTWP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM