Pozytywy decyzji o złagodzeniu embarga odczują rolnicy oraz przetwórcy

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 07 czerwca 2016 16:01

Pozytywy decyzji o złagodzeniu embarga odczują rolnicy oraz przetwórcy fot. shutterstock

Rosja złagodziła warunki embarga nałożonego w sierpniu 2014 r. na import artykułów rolno-spożywczych. 27 maja br. opublikowano postanowienie rządu w tej sprawie. Embargo zostało zdjęte z produktów przeznaczonych do produkcji żywności dla dzieci i dotyczy wołowiny, drobiu, suszonych, świeżych oraz zamrożonych warzyw. Zapytaliśmy ekspertów sektora spożywczego co ta decyzja może oznaczać dla producentów...

- Ta informacja – o ile potwierdzi się i zostanie wdrożona do praktyki gospodarczej – ma nader istotne znaczenie dla polskiego sektora rolno – spożywczego, zwłaszcza w aspekcie eksportu świeżych, a nade wszystko mrożonych warzyw. Co prawda dynamicznie rosnąca konsumpcja wewnętrzna mrożonych warzyw w Polsce w ostatnich latach nieco złagodziła skutki embarga, jednak stopień uzależnienia kondycji polskiej branży spożywczej od rynku rosyjskiego pozostaje niezmienny i ważący - twierdzi Zbigniew Mendel, prezes Mendel Company.     

Jego zdaniem pozytywy tej decyzji odczują zarówno rolnicy – producenci, jak i przetwórcy a złagodzeniu ulegnie też niewątpliwie stała presja na spadek cen transakcyjnych na rynku wewnętrznym.

Stanisław Sulima, prezes spółki Eskimos S.A., przyznaje, że na pewno jest to dobra wiadomość dla branży. - Oczywiście nie należy przeceniać jej skutków, nie znamy wolumenu rynku produktów dla dzieci, nie są też wiadome mechanizmy dopuszczające import tych produktów do Rosji. Należy dodać, że są to produkty o wysokich standardach jakościowych wymagające kierunkowej produkcji surowców, a więc w pierwszym roku raczej mało dostępne. Nasza firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji  warzyw z przeznaczenie do produkcji żywności dla dzieci, odbiorcami są czołowe firmy europejskie specjalizujące się w tej kategorii produktów  - zapewnia prezes Eskimosa.

Eskimos co prawda na rynek rosyjski nie eksportował, ale prezes zapewnia, że jeżeli pojawi się taka szansa na pewno będzie zabiegać o ten rynek.

Z kolei Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, twierdzi, że każde złagodzenie embarga na pewno jest korzystne dla rynku europejskiego. Jednak jego zdaniem trudno obecnie jednoznacznie stwierdzić, co będzie w praktyce oznaczała informacja, że „Przywóz tych produktów będzie dozwolony za potwierdzeniem Ministerstwa Rolnictwa, które w ciągu trzech miesięcy opracuje mechanizm importu powyższych surowców".  

W komunikacie poinformowano, że w Federacji Rosyjskiej „brakuje odpowiedniej jakości krajowego surowca do produkcji żywności dla dzieci".

- Jeśli do tych informacji dodamy fakt, że w sierpniu 2014 roku na Polskę nałożona dwa embarga – ze względu na rzekome uchybienia w jakości eksportowanych produktów i polityczne nałożone m.in. na wszystkie państwa UE, to tym bardziej trudno przewidywać, czy w praktyce takie złagodzenie przyniesie jakiekolwiek korzyści dla naszych producentów, czy przetwórców warzyw. Z oceną musimy poczekać - podkreśla Witold Boguta.

- Złagodzenie embargo dotyczy produktów przeznaczonych do produkcji żywności dla dzieci. Z opublikowanego postanowienia wynika, że ich przywóz ma być dozwolony za potwierdzeniem Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej, które w ciągu 3 miesięcy opracuje mechanizm importu powyższych surowców. Analizujemy sytuację. Jednak na razie jest zbyt mało informacji, aby przewidzieć jak wpłynie to na naszą firmę i branżę jako taką - dodaje Beata Łosiak, PR Manager Grupa Hortex.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM