Powrót europejskich produktów na rosyjski rynek będzie trudny

Autor: www.sputniknews.com/www.sadyogrody.pl 08 sierpnia 2016 13:04

Powrót europejskich produktów na rosyjski rynek będzie trudny Obowiązujące już drugi rok embargo żywnościowe umocniło rosyjskie marki produktów, dzięki temu, że pojawił się na nie popyt. / fot. shutterstock

Obowiązujące już drugi rok embargo żywnościowe umocniło rosyjskie marki produktów, dzięki temu, że pojawił się na nie popyt. Dane zjawisko może też utrudnić wcześniejszym dostawcom powrót na rosyjski rynek w przypadku zniesienia embarga - podaje sputniknews.com.

- Istnieje cały szereg tendencji, które mogą utrudnić wcześniejszym dostawcom powrót na rosyjski rynek w przypadku zniesienia embarga. Po pierwsze, na rynkach końcowych żywności pojawiły się krajowe i białoruskie marki, które zdążyły już umocnić się i zaskarbić sobie zaufanie rosyjskich konsumentów — mówi Tatiana Radczenko, wiceszef centrum analitycznego przy rosyjskim rządzie.

Radczenko nazwała też po imieniu inne przeszkody, z którymi mogą zderzyć się amerykańscy i europejscy producenci, jeśli zechcą i będą mieli możliwość powrotu na rosyjski rynek. - Sieci detaliczne znalazły nowych dostawców i zmiany warunków kontraktów z nimi będą wymagały dodatkowego czasu — tłumaczy ekspertka. 

- Po trzecie, w wyniku trwającej od sierpnia 2014 do grudnia 2015 roku ponad 50-procentowej dewaluacji rosyjskiego rubla w stosunku do dolara, wszelkie zagraniczne artykuły żywnościowe po prostu podrożeją. Dlatego też ponowne przełączenie się na wcześniejszych dostawców będzie możliwe tylko wówczas, jeśli ci zaoferują niższe ceny, czego nie należy się spodziewać w warunkach obecnego kursu euro i dolara — powiedziała Radczenko.

Więcej na sputniknews.com. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM