Poseł Maliszewski: Polskie jabłka mają szansę podbić Indonezję

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 22 września 2015 13:43

Poseł Maliszewski: Polskie jabłka mają szansę podbić Indonezję Mirosław Maliszewski, poseł, prezes Związku Sadowników RP

Polscy producenci owoców oraz warzyw powinni przyjrzeć się indonezyjskiemu rynkowi. Na razie wysyłamy tam śladowe ilości tych produktów, w dodatku głównie w formie przetworzonej, jednak w przyszłości powinno się to zmienić. Strona indonezyjska otwarcie przyznaje, że czeka m.in. na polskie jabłka.

Ambasador Indonezji w Polsce, Peter F. Gontha zapowiedział w kwietniu, że będzie dążył do zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy jednym i drugim krajem. Gontha chce ożywić m.in. eksport polskiego nabiału, produktów rolnych i owoców. Indonezja może okazać się ciekawym rynkiem eksportowym na przykład dla polskich producentów jabłek, zmagających się z rosyjskim embargiem.

Jakie polskie produkty z kategorii owoców i warzyw mogą podbić indonezyjski rynek? - Dokonując analizy, widzimy szansę sprzedaży zarówno jabłek, jak też innych gatunków. Raczej mamy szansę w tych produktach, w których Indonezja jest słaba. Tamtejsze społeczeństwo ma szczególne oczekiwania: uwielbia słodkie produkty, więc raczej woli sok jabłkowy, niż porzeczkowy, raczej bataty, niż kapustę. Poza tym trzeba brać pod uwagę koszty transportu. Chyba pomidorami, papryką i ogórkami tego rynku nie zawojujemy, gdyż Indonezyjczycy sami te warzywa wytwarzają - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Jak zauważa Maliszewski, Indonezja to perspektywiczny rynek, podążający ścieżką wzrostu gospodarczego i posiadający niemal 240 mln konsumentów. Polscy sadownicy w kierunku tym patrzą więc ze sporymi nadziejami. Dzięki temu, że niewiele gatunków owoców uprawianych jest zarówno w Indonezji, jak i w Polsce, nasi producenci mają szansę na znalezienie dla siebie miejsca na indonezyjskim rynku. W kategorii warzyw dokonać tego będzie trudniej, niż w przypadku owoców, ale i tak nie warto Indonezji z góry przekreślać.

Więcej czytaj w serwisie www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM