Poprawa sytuacji na rynku jabłek. To będzie udany sezon dla sadowników?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 16 lutego 2017 09:08

Poprawa sytuacji na rynku jabłek. To będzie udany sezon dla sadowników? fot. shutterstock

- Po okresie stabilizacji w grudniu 2016 r. i pierwszych tygodniach stycznia 2017 r. ceny jabłek na rynku krajowym zaczęły znów dynamicznie wzrastać. Choć pozostają niższe r/r (-6,5 proc. na początku lutego 2016 r.) to dynamika spadku cen r/r ulega zmniejszeniu, wskazując na poprawę sytuacji na rynku - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Dodaje, że warto pamiętać, ze jeszcze w IV kwartale 2016 r. ceny były średnio o 23 proc. niższe r/r. Na wzrost cen ma wpływ przyspieszona sprzedaż jabłek i szybko malejące zapasy w kraju.

Z danych WAPA wynika, że w grudniu 2016 r. upłynniono w kraju rekordową ilość zapasów jabłek (237 tys. t; +21 proc. r/r), co sugerować może kontynuację wzrostu eksportu polskich jabłek w ostatnim miesiącu 2016 r.

- Od lipca do listopada 2016 r. (dane MF i Eurostat) wyeksportowano z Polski 225 tys. t jabłek (+41 proc. r/r). Szczególnie dynamicznie wzrósł eksport do krajów nieunijnych (+ 190 proc. do 113 tys. t) ze znacznym, bo 4,1-krotnym wzrostem sprzedaży na Białoruś (do 78 tys. t), Kazachstanu (+41 proc.) oraz Egiptu (+29 proc.). Wzrost sprzedaży zagranicznej wzmacniany był tanią ofertą jabłek z Polski i osłabiającym się złotym wobec dolara - tłumaczy Dziwulski. 

Ekspert tłumaczy, że wolumen zapasów na 1 dzień stycznia 2017 r. w Polsce był o 6,3 proc. niższy r/r wobec 2,7–proc. spadku na początku grudnia 2016 r. - Utrzymanie tempa sprzedaży w kolejnych miesiącach zwiększyłoby prawdopodobieństwo tego, że ceny w końcówce sezonu osiągną poziom wyższy r/r. Trudno jednak w tym momencie prognozować jak będą kształtować się zarówno zapasy i ceny jabłek w drugim kwartale 2017 roku. Można już jednak wskazać, że znaczna część zbiorów (~80 proc. z 4 mln t wg TRSK) jabłek została dotychczas sprzedana po cenach niższych niż rok wcześniej, co potwierdza trudny sezon dla producentów tych owoców - podsumował ekspert banku PKO BP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM