Ponad 80 proc. jabłek sprzedanych po cenach niższych niż rok temu

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 12 kwietnia 2017 10:56

Ponad 80 proc. jabłek sprzedanych po cenach niższych niż rok temu fot. shutterstock

- Cały czas na sytuację polskich sadowników największy wpływ ma obowiązujące rosyjskie embargo. Kolejne lata pokazały jak ważny jest to rynek zbytu. Z resztą nie tylko dla Polski, bo ograniczona sprzedaż do Rosji oznacza zwiększoną konkurencję na innych rynkach – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Maliszewski dodaje, że dopóki więc będzie zakaz handlu z tym krajem, będziemy mieli problemy. - Dzisiaj wszystko zależy od importu przez inne kraje, które nie są objęte zakazem, a sprzedając własną produkcję po bardzo atrakcyjnych cenach, zmuszone są dokonywać zakupów na własne potrzeby. Taką rolę w tej chwili my spełniamy – tłumaczy.

- Zdecydowaną pomocą byłby kolejny nabór na tzw "wycofywanie", jednak nie możemy na niego liczyć. Ostatni nabór ogłoszony przez ARR to potwierdza. Tak więc nie możemy liczyć na znaczącą poprawę wielkości eksportu, ani pomoc w związku z ponoszonymi stratami, co komplikuje naszą sytuację – podsumował Maliszewski.

Jak twierdzi Mariusz Dziwulski, analityk banku PKO BP, ceny jabłek deserowych od początku roku wolno, choć systematycznie wzrastają. - W marcu br. zaczęły przewyższać już poziom z sezonu ubiegłego. Według MRiRW, w pierwszym tygodniu kwietnia 2017 r. przeciętna cena skupu jabłek w kraju była o 11 proc. wyższa r/r i o 25 proc. niż w pierwszym tygodniu stycznia br. - mówi.

- Wzrostom cen sprzyjał lepszy dotychczas eksport tych owoców wspierany wyższym zapotrzebowaniem na rynkach wschodnich i w niektórych krajach UE. Mimo wzrostu cen w bieżącym sezonie, dla większości producentów sytuacja była dość trudna. Jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku ceny jabłek były średnio o 4 proc. niższe r/r, a w czwartym kwartale 2016 o 22 proc. r/r. Szacujemy, że ponad 80 proc. zbiorów jabłek zostało sprzedanych po niższych r/r cenach – podsumował ekspert. 

Ceny jabłek.PNG

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM