Polskie produkty mogą trafić na indonezyjski rynek

Autor: PAP 14 września 2015 12:10

Polskie produkty mogą trafić na indonezyjski rynek Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki/ fot. PTWP

Polskie produkty i technika mają szansę na rynku Indonezji - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji prasowej związanej z wizytą w Warszawie ministra przemysłu Indonezji Saleha Husina.

Piechociński poinformował, że w tym roku obchodzimy 60-lecie stosunków polsko-indonezyjskich. - To rok szczególnie ważny, bo ten azjatycki partner, przewidywalny i stabilny, rozwija się z bardzo dobrą prędkością blisko 5 proc. wzrostu PKB. To jest jedna z najliczniejszych gospodarek (z populacją prawie 250 mln osób - PAP), jest w G20, a jednocześnie jest wyjątkowo stabilna i przyjazna Polsce i Polakom - mówił wicepremier.

Zaznaczył, że w handlu z Indonezją mamy spory deficyt, a wartość wymiany jest zbliżona do miliarda dolarów. - Wczoraj podpisaliśmy bardzo ważne memorandum o współpracy wskazujące podstawowe dziedziny. Jest tam obszar rolnictwa. Indonezja rozwija swój potencjał żywnościowy, ale jest krajem o dużym deficycie, w związku z tym polskie produkty, polska technika jest tam wyjątkowo cenna - powiedział wicepremier.

Według Piechocińskiego w Indonezji są świetne warunki do inwestowania dla sektora rolno-spożywczego. Wskazał, że wiodącą inwestycją polską w Indonezji jest prowadzona przez nowosądecki Konspol budowa największej w Azji przetwórni mięsa drobiowego. - Widzimy wielkie obszary intensyfikacji współpracy - mówił.

- Bardzo liczymy na uruchomienie przez przewoźnika indonezyjskiego stałego połączenia między stolicami naszych krajów. To dałoby duży impuls rozwojowy - ocenił. Wskazał, że rozmowy z Polskimi Portami Lotniczymi i Agencją Przestrzeni Powietrznej są zaawansowane.

Minister przemysłu Indonezji Saleh Husin ma nadzieję na rozwój współpracy Polski i Indonezji nie tylko w dziedzinie handlu, ale i inwestycji. - Mamy świadomość tego, że 60 lat wzajemnych relacji między Polską i Indonezją musi zaowocować nie tylko w rozwoju stosunków dwustronnych, politycznych, ale przede wszystkim w rozwoju stosunków gospodarczych - powiedział.

Husin poinformował, że podczas czterodniowej wizyty w Polsce poznał polski przemysł obronny, stoczniowy, spożywczy, zapoznał się także z ofertą przemysłu medycznego.

Wskazał, że Indonezja jest ogromnym rynkiem, a na początku przyszłego roku rozpocznie współpracę w ramach ASEAN - Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Wskazał, że indonezyjskie tekstylia i olej palmowy trafiają do Europy przez port w Rotterdamie, ale - jego zdaniem - hubem dla produktów indonezyjskich może stać się Polska. Zapowiedział ponadto wizytę przedstawicieli polskiego biznesu w Indonezji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM