Polskie owoce i warzywa często wygrywają z tymi importowanymi

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lutego 2017 14:14

Polskie owoce i warzywa często wygrywają z tymi importowanymi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP

- Wiele badań dostępnych na rynku wskazuje, że krajowi konsumenci chcą i coraz częściej spożywają produkty z Polski. Dotyczy to także owoców i warzyw świeżych. Świadomość konsumentów nt. składu i pochodzenia żywności wzrasta dynamicznie. Wydaje się jednak, że w przypadku owoców i warzyw jest ona niższa niż w przypadku innych produktów, szczególnie tych, które występują w formie pakowanej - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Zdaniem eksperta wybór produktu jest relatywnie częściej dyktowany innymi czynnikami niż kraj pochodzenia. - Biorąc pod uwagę strukturę oferty owocowo-warzywnej, naturalnym jest fakt iż pierwszym wyborem konsumentów są owoce i warzywa krajowe. Dodatkowo oprócz tego, że charakteryzują się relatywnie wysoką jakością, to oferowane są w dość konkurencyjnych cenach - mówi Mariusz Dziwulski.

Produkty zagraniczne są w dużym stopniu uzupełnieniem luki podażowej na krajowym rynku w niektórych okresach (słabych zbiorów bądź w miesiącach zimowych). Polskie owoce i warzywa tylko czasami muszą bezpośrednio konkurować z produktami zagranicznymi na półce sklepowej, niemniej w dużej mierze tę konkurencję wygrywają. Widać to np. po spadku importu jabłek do Polski w ostatnich latach przy rosnącej ofercie krajowej.

- Na rynku owoców i warzyw zachodzą jednak zmiany o charakterze substytucyjnym -  widać nieznaczne przekierowywanie uwagi konsumentów na produkty importowane. Obserwowane w ostatnich latach trendy to: spadek konsumpcji tradycyjnych warzyw i owoców (kapusty, marchwi, jabłek), których produkcja jest domeną Polski, kosztem wzrostu spożycia tych, nie produkowanych w naszym kraju. To z kolei jest w dużej mierze wynikiem wzrostu dochodów rozporządzalnych polskich konsumentów i może być obserwowane również w kolejnych latach - twierdzi Mariusz Dziwulski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM