Polskie jabłka trafią do Wietnamu?

Autor: www.sadyogrody.pl / piorin.gov.pl 24 marca 2015 15:10

Polskie jabłka trafią do Wietnamu? fot. shutterstock.com

Prowadzone są rozmowy dotyczące warunków dopuszczenia eksportu polskich jabłek na rynek wietnamski - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Dariusz Wiraszka, w dniach 18-19 marca 2015 r. uczestniczył w delegacji do Wietnamu wraz z przedstawicielami Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Związku Sadowników RP oraz Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa".

W trakcie spotkań z władzami fitosanitarnymi Wietnamu omówiono raport strony wietnamskiej, oceniający zagrożenie fitosanitarne związane z eksportem jabłek z Polski. Strony uzgodniły, iż po przekazaniu przez stronę polską formalnych uwag do przedmiotowego raportu, strona wietnamska przygotuje propozycję wymagań importowych dla polskich jabłek.

Przedstawiciele służby fitosanitarnej Wietnamu złożą wizytę w Polsce, aby zapoznać się z systemem produkcji jabłek oraz przygotowania owoców na eksport, a także zasadami certyfikacji fitosanitarnej przesyłek. Wyrażono nadzieję, iż w wyniku tych działań zostaną ostatecznie uzgodnione warunki i możliwe będzie dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek wietnamski od października br.

Podczas wizyty doszło również do spotkania z przedstawicielami wietnamskich handlowców, którzy wyrazili duże zainteresowanie nawiązaniem relacji handlowych z polskimi producentami i eksporterami. Wskazano, że wietnamscy klienci preferują owoce duże, kolorowe (intensywnie wybarwione), słodkie i kruche. Zaproszono również polskich producentów i eksporterów do udziału w tragach Food Expo, które odbędą się w połowie maja br. w mieście Ho Chi Minh.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM