Polskie jabłka muszą przyspieszyć światową ekspansję

Autor: Rzeczpospolita 10 stycznia 2017 09:07

Polskie jabłka muszą przyspieszyć światową ekspansję fot. shutterstock.com

Światowa ekspansja polskich jabłek jest konieczna, bo Komisja Europejska prognozuje, że w 2026 r. produkcja jabłek w UE będzie o około 1/10 większa niż w 2016 r. Jej wzrost napędzi głównie Polska, lider unijnej produkcji - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– W 2017 r. powinniśmy wyeksportować do Chin około 4 tys. ton jabłek, czyli tyle, ile od lat rocznie eksportuje tam cała Francja. Docelowo może być to nawet 80 tys. ton – mówi Rzeczpospolitej Michał Lachowicz, prezes Appolonii, zrzeszenia organizacji producentów owoców. To pierwsza firma, która podpisała kontrakt na eksport jabłek z Polski do Chin – czytamy w Rzeczpospolitej.

Debiutancka partia owoców od Appolonii dopłynie do Państwa Środka na początku lutego. Kolejna jest już w drodze, by zapewnić ciągłość dostaw. Do Chin dotarły też jabłka spółki LubApple, utworzonej przez lubelskich producentów owoców. Zaczęła je tam sprzedawać we współpracy z holenderskim pośrednikiem.

Jabłka LubApple trafiają już m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. W ostatnim czasie przyspieszyła współpraca spółki z Jordanią. W styczniu firma może wysłać na pozaeuropejskie rynki ok. 1 tys. ton jabłek.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM