Polskie jabłka już w Wietnamie. Podbiją tamtejszy rynek?

Autor: Związek Sadowników RP 26 kwietnia 2016 11:11

Polskie jabłka już w Wietnamie. Podbiją tamtejszy rynek? Polskę i Wietnam dzieli niebagatelna odległość ponad 8 600 km / fot. shutterstock

Polskę i Wietnam dzieli niebagatelna odległość ponad 8 600 km i właśnie taki dystans muszą pokonać nasze jabłka, aby zagościć na stołach Wietnamczyków. To nie lada wyzwanie, ale realne do zrealizowania, ponieważ pierwsze jabłka dotarły tam już w jesienią ubiegłego roku - informuje Związek Sadowników RP.

- Po wprowadzeniu embarga krok po kroku czynimy wszystko, aby chociaż część naszej produkcji wyjechała na rynki poza europejskie. Właśnie taka możliwość jest na rynkach azjatyckich. Nasz potencjał eksportowy w przypadku Wietnamu szacowany jest na 75-100 tys. ton – podkreśla Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP.

Dynamika eksportu jest znacząca, bowiem przez trzy miesiące 2015 r. wyeksportowaliśmy ponad 252 ton, a już w trzech pierwszych miesiącach bieżącego roku ponad 450 ton. Trzeba jednak pamiętać, że jabłka płyną ok. 50 dni dlatego muszą zostać dobrze zabezpieczone, aby ich jakość nie budziła wątpliwości na miejscu.

Sprawdzonym sposobem są saszetki pochłaniające etylen włożone do każdego kartonu zawierającego 18 kg owoców, jednej saszetki w przypadku jabłek mniejszych oraz dwóch saszetek w przypadku jabłek o większej kalibracji.

- Z ogromną nadzieją patrzymy na Azję, szczególnie, że w innych miejscach globu nasycenie tymi owocami jest ogromne i nie wszędzie są one popularne. W krajach położonych daleko na wschodzie widzimy wyraźny wzrost zamożności ludzi i zwiększające się spożycie owoców. Ponadto są to państwa o bardzo licznej populacji - podkreśla Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM