Polskie jabłka i gruszki podbiją amerykański rynek?

Autor: www.sadyogrody.pl/piorin.gov.pl 10 kwietnia 2015 15:42

Polskie jabłka i gruszki podbiją amerykański rynek? www.shutterstock.com

Polska dołączyła do grupy siedmiu Państw Członkowskich UE, dla których Komisja Europejska czyni starania mające na celu umożliwienie eksportu jabłek i gruszek do USA – informuje PIORiN.

Jest to faza wstępna procesu otwierania rynku, a formalna decyzja o dostępie do rynku amerykańskiego m.in. dla polskich jabłek i gruszek (poprzez zmianę odpowiedniego aktu prawnego w USA) nie została jeszcze po stronie USA podjęta. Napływają jednak pewne sygnały od Komisji, że może to nastąpić jeszcze w tym roku. W takiej sytuacji możliwy byłby eksport wspomnianych owoców nawet z początkiem września br.

Opracowywana wspólnie przez USA i Unię Europejską procedura eksportowa zakłada m.in. konieczność rejestracji przez służby ochrony roślin sadów i przechowalni/pakowalni, z których eksportowane byłyby owoce do USA. W przypadku rejestracji sadów zakłada się, że powinno to nastąpić przed 15 maja każdego roku, tak aby służby fitosanitarne mogły odpowiednio przygotować się do przeprowadzenia niezbędnych kontroli fitosanitarnych w trakcie sezonu wegetacyjnego.

W związku z powyższym sadownicy, którzy uwzględniają możliwość produkcji jabłek i gruszek na rynek amerykański, proszeni są o kontakt z najbliższą jednostką PIORiN celem dokonania rejestracji sadów. W przypadku podjęcia decyzji przez USA o otwarciu ich rynku na jabłka i gruszki z Polski w późniejszych miesiącach br., wobec braku terminowej rejestracji i lustracji sadów produkcyjnych, eksport tych owoców w bieżącym roku nie byłby możliwy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM