Polskie jabłka coraz bliżej amerykańskiego rynku

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: PIORIN 05 maja 2015 09:10

Polskie jabłka coraz bliżej amerykańskiego rynku fot. shutterstock

- Zapoczątkowane w ubiegłym roku i prowadzone wielotorowo działania polskiej administracji rządowej przyniosły efekt w postaci dołączenia Polski do grupy siedmiu Państw Członkowskich UE, dla których Komisja Europejska od kilku lat czyni starania mające na celu umożliwienie eksportu jabłek i gruszek do USA - informuje FAMMU/FAPA.

Jest to ciągle faza wstępna procesu otwierania rynku, a formalna decyzja o dostępie do rynku amerykańskiego między innymi dla polskich jabłek i gruszek (poprzez zmianę odpowiedniego aktu prawnego w USA) nie została jeszcze przez stronę amerykańską podjęta.

Napływają jednak pewne sygnały od Komisji, że może to nastąpić jeszcze w tym roku. W takiej sytuacji możliwy byłby eksport wspomnianych owoców już z początkiem września bieżącego roku.

Opracowywana wspólnie przez USA i Unię Europejską procedura eksportowa zakłada między innymi konieczność rejestracji przez służby ochrony roślin sadów i przechowalni oraz pakowalni, z których eksportowane byłyby owoce do USA. W przypadku rejestracji sadów zakłada się, że powinno to nastąpić przed 15 maja każdego roku, tak aby służby fitosanitarne mogły odpowiednio przygotować się do przeprowadzenia niezbędnych kontroli fitosanitarnych w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM