Polskie jabłka chce kupować cała Europa Wschodnia

Autor: www.forsal.pl/www.sadyogrody.pl 06 maja 2015 10:52

Polskie jabłka chce kupować cała Europa Wschodnia fot. A.Gwara

Z powodu embarga, wprowadzonego przez Rosję, rynek ten jest dla nas zamknięty. Jabłka sprzedajemy więc do sąsiadów. Polskie jabłka są coraz popularniejsze we wschodniej Europie. Na niektórych rynkach nasze owoce już stanowią większość dostarczanego towaru - podaje forsal.pl.

Jak twierdzi Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na niektórych rynkach nasze owoce już stanowią większość dostarczanego towaru. Po zamknięciu rynku rosyjskiego, na czołowego dostawcę jabłek wyrosła Białoruś (około 60 tysięcy ton rocznie). Od embarga, znacznie wzrosła też ilość wysyłanych jabłek na Ukrainę. Obecnie wysyłamy tam około 30 tysięcy ton owoców. Rośnie także zainteresowanie ze strony: Litwinów i Kazachów.

Dla strony polskiej pozytywne jest to, że cena skupu wzrasta. Rok temu o tej porze, za kilogram jabłek deserowych, rolnik otrzymywał około 30 groszy mniej. Większa wartość produktu to skutek także większego eksportu do krajów sąsiednich.

Mirosław Maliszewski,  prezes Stowarzyszenia Sadowników RP twierdzi, że nasze jabłka, z uwagi na embargo, nie mogą być sprzedawane do Rosji. Korzystają na tym inni dostawcy, ale i Polacy. Jego zdaniem to my uzupełniamy braki na ich krajowych rynkach.

Czytaj więcej na forsal.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM